Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба

Османи: Лага се теориите дека трагедијата била исценирана за Бугарија да каже „да“ на Македонија на патот кон ЕУ

Бугарските институции постапија професионално и обезбедија мир на семејствата на загинатите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше емотивно, коментира за бугарската НОВА ТВ министерот за надворешни работи на Северна Македонија Бујар Османи. Османи вели дека ова е уште еден знак дека сме блиски пријатели и во добро и во лошо и треба да си помагаме.

Османи ги отфрли теориите дека трагедијата на автопатот „Струма“ била исценирана за да се натера Бугарија да каже „да“ на Северна Македонија на патот кон ЕУ.

Коментирајќи ги разликите во билатералните односи и европската перспектива, Османи нагласи дека Скопје никогаш не ја прекинал комуникацијата со Софија.

– Независно од фактот што тоа беше потешко, со оглед дека во период од една година три пати имаше избори, не беше формирана влада и имаше привремена влада, ние бевме во постојана комуникација со преодната влада на Бугарија. Во последниот период имавме три директни средби меѓу експертите. Разменивме белешки, документи, ставови, мислења и така ќе продолжиме и во иднина. Се надевам дека побрзо ќе се формира редовен кабинет и институции за да можеме да ставиме крај на овој спор кој ја држи во заложништво не само нашата европска перспектива, туку и целиот регион, а заложник е пријателството меѓу нашите две земји – рече министерот Османи.

Мислам, рече Османи, дека е во интерес и на Бугарија и во интерес на Северна Македонија и на целата Европска Унија побрзо да се стави крај на ова прашање, кое, како што вели „непотребно ги труе нашите билатерални односи“.

Првите пораки кои доаѓаат од бугарските партии, кои можат да коалицираат, влеваат оптимизам, додаде Османи, додавајќи дека во односите меѓу Северна Македонија и Бугарија фокусот не треба да биде на минатото, туку на сегашноста и иднината.

– Цело е кога има се. Не ја потценувам важноста на историјата и минатото, треба да разговараме за овие прашања. Но, треба да се фокусираме на сегашноста. Ние секој ден пишуваме историја. Ние сме сериозни и конструктивни. Ние веруваме во пријателството на нашите две земји. Ние веруваме во заедничка иднина за Европа. Ние сме сојузници во НАТО и ни треба само порационален пристап на двете страни, како и разбирање на другата – рече шефот на македонската дипломатија.

Она што се случи, кажа Османи, во последните два дена покажува дека „ние сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо“, рече Бујар Османи.

loading...

aniwatch. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

Kiss x Sis (TV)

My Hero Academia Season 3 (Dub) Episode 19

Your Lie in April

ani watch me AniWatch My Hero Academia Season 3

aniwatcher app Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.