Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

Османи на бројни билатерални средби на маргините на Анталија дипломатскиот форум

На маргините на Анталија дипломатскиот форум, министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со сојузниот министер за европски и меѓународни работи на Република Австрија, Александер Шаленберг. На средбата се разговараше за предизвиците во рамки на процесот на проширување на ЕУ и следните чекори во клучниот период што следи, како несомнено важен услов за задржување на европскиот кредибилитет во регионот. Интересот на Австрија, како непосреден сосед на земјите на Западен Балкан е од исклучително значење и останува одлучен поддржувач за отпочнување на преговорите, без натамошно одлагање.

Во Агендата на Османи беа средбите и со министрите за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн и средбата со министерот за надворешни работи на Финска, Пека Хависто. Покрај билатералната соработка и поддршката на двете земји за европското портфолио на Северна Македонија, беше констатирано дека состојбите на релација Русија-Украина несомнено претставуваат закана за европската и целокупната меѓународна безбедност и дека е потребно итно повлекување на руските воени сили и интензивирање на преговорите за постигнување на мирно решение.

Со Генералниот секретар на ОБСЕ Хелга Шмит, се разговараше за соработката во рамки на ОБСЕ, за мерките и активностите што организацијата ги презема во поглед на состојбата во Украина, за придонесот на Тројката во овие констелации, а Османи ја искористи можноста да и се заблагодари на Шмит за целата логистика што ОБСЕ ја пружа во целиот овој период за евакуација на нашите граѓани од завојуваните области.

На маргините на форумот, Османи оствари средба и со Дритан Абазовиќ, мандатар за состав на Владата на Црна Гора. Беа разменети мислења за регионалната соработка, за заемната поддршка во рамките на НАТО и пристапниот процес за членство во ЕУ, санкциите кон Русија, на кои двете земји се приклучија со што во целост или 100% се прилагодени на Заедничката надворешна и безбедносна политика на Европската Унија.

Во текот на денот, Османи имаше одвоени средби и со специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак и со високиот претставник за БиХ, Кристијан Шмит, а планирана е средба и со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеи.

Аналија, 11 март 2022 година

loading...

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch Bleach

ani watch app The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

AniWatch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Episode 37

AniWatch Attack on Titan Episode 22

Spare Me, Great Lord!