БОМБА НА ЕФТОВ: МИЦКОВСКИ ИМ НУДИ НА САД И ЕУ ПОДДРШКА ЗА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ВО ЗАМЕНА ЗА АМНЕСТИЈА ЗА ПАРТИСКАТА ЗГРАДА И ДЕЛЧЕВСКИТЕ НИВИ
БОМБА НА ЕФТОВ: МИЦКОВСКИ ИМ НУДИ НА САД И ЕУ ПОДДРШКА ЗА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ВО ЗАМЕНА ЗА АМНЕСТИЈА ЗА ПАРТИСКАТА ЗГРАДА И ДЕЛЧЕВСКИТЕ НИВИ
БОМБА НА ЕФТОВ: Ни се случува тешка перверзија овие денови, анти бугарска хистерија шири Антонио Милошоски кој го нарече Блаже Конески џуџето од Небрегово, а анти геј протести ни организира Илче Халкидики
БОМБА НА ЕФТОВ: Ни се случува тешка перверзија овие денови, анти бугарска хистерија шири Антонио Милошоски кој го нарече Блаже Конески џуџето од Небрегово, а анти геј протести ни организира Илче Халкидики
ВМРО-НП: Во францускиот предлог нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет
ВМРО-НП: Во францускиот предлог нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет
БРАВО: Голем успех за македонистиката – гарантирана нејзината заштита и самостојност на реномираниот ИНАЛКО во Франција
БРАВО: Голем успех за македонистиката – гарантирана нејзината заштита и самостојност на реномираниот ИНАЛКО во Франција
(ВИДЕО) ЕФТОВ: СО ВЛЕЗОТ ВО ЕУ, НИЕ ВЛЕГУВАМЕ ВО БРАК СО БУГАРИЈА, А КОГА СИ ВО БРАК ПОЛА Е ПО ТВОЕ, ПОЛА Е КАКО ЌЕ КАЖЕ ЖЕНА ТИ, ИНАКУ ЌЕ ТИ ИЗБЕГА ИЛИ ЌЕ ПОЛУДИ
(ВИДЕО) ЕФТОВ: СО ВЛЕЗОТ ВО ЕУ, НИЕ ВЛЕГУВАМЕ ВО БРАК СО БУГАРИЈА, А КОГА СИ ВО БРАК ПОЛА Е ПО ТВОЕ, ПОЛА Е КАКО ЌЕ КАЖЕ ЖЕНА ТИ, ИНАКУ ЌЕ ТИ ИЗБЕГА ИЛИ ЌЕ ПОЛУДИ
БРАВО МВР: 210 приведени криминалци на територија на Скопје во првите шест месеци од 2022
БРАВО МВР: 210 приведени криминалци на територија на Скопје во првите шест месеци од 2022
СДСМ: Мицкоски се сложи со бугарските барања уште кога ја прифати Резолуцијата на ЕПП
СДСМ: Мицкоски се сложи со бугарските барања уште кога ја прифати Резолуцијата на ЕПП
(ВИДЕО) Зеколи: Да бидеме внимателен дали францускиот предлог е лош
(ВИДЕО) Зеколи: Да бидеме внимателен дали францускиот предлог е лош

Османи: Ова е последна шанса да се спасат односите помеѓу Северна Македонија и Бугарија

Можеби ова е единствената и последна шанса за да се спасат односите меѓу Северна Македонија и Бугарија, затоа што понатаму Владата ќе има се помалку и се поразредена политичка енергија, но и целото општество да се посвети на едно прашање кое што троши и политичка енергија, но се разбира ги троши и граѓаните во овие континуирани циклуси на надежи и на фрустрации, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната прес-конференција.

Министерот смета дека се должни да не ги изложат граѓаните на такви, како што кажа, бесконечни фрустрации и разочарувања и дека ќе треба еден ден да се стави црта, односно да се каже дека е доста.

– Ние не можеме да имаме ваков пристап во којшто владите ќе бидат тематски, ќе се занимаваат само со едно прашање и со една надеж. Ќе мора да се фокусираме внатре, да продолжиме внатре со реформите, со европеизација на државата, меѓутоа нема да може да има енергија понатаму да се продолжи како што беше до сега. И тоа им го кажуваме и на Бугарија дека сега има еден прозорец на можности и можеби последна шанса да се спаси тоа што го изградивме во претходните месеци и да почне едно ново поглавје на позитивни односи меѓу нашите држави, но и до ЕУ дека ќе мора да кажат што понатаму, нагласи Османи.

Тој посочи дека со Република Бугарија комуникацијата продолжува, но и со француското претседателство кое е одговорно во овие шест месеци да го менаџира, да го координира процесот. Османи се надева дека наредните недели ќе има можност да има конкретен дијалог и конкретни чекори.

Според Османи, Скопје направи се што можеше да се направи, но и тоа што не можеше да се направи.

– Мислам дека е доста веќе. До јуни, да не се врзам со месеци, до лето мислам дека треба да продолжиме со максимални напори како ова да успее. Сметам дека е важно и опозицијата да го сфати моментот. Да продолжиме конструктивно додека не се исцрпи оваа можност и после тоа да излеземе и отворено пред граѓаните, и отворено пред ЕУ, и отворено пред Република Бугарија дека не можеме граѓаните повеќе да ги малтретираме и да ги изложиме на ваков процес на циклични очекувања и разочарувања притоа исполнувајќи ги сите услови. Треба да знаеме на што сме, не може повеќе вака, потенцира Османи.

loading...

game online go88 go find 50 numbers go88 kéo tài xỉu go88

nhóm zalo sunwin đăng ký làm đại lý sunwin lô đề sunwin