Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања

ОСМАНИ – РОДНИНИТЕ ДА СЕ ВРАТАТ ВО СКОПЈЕ: Државата ќе го организира враќањето на останките

Се очекува обдукцијата на телата на загинатите во автобуската несреќа да заврши до крајот на денот, а идентификацијата до крајот на неделата по што државата ќе организира пренесување на останките во Скопје, изјави за дописникот на МИА во Софија министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Тој кажа дека во постапките за обдукција се вклучени и експертите од Институтот за судска медицина од Скопје, кои од вчера се наоѓаат во Софија.

– Јас штотуку се слушнав со професорите кои се дојдени во Софија. Информиран сум дека тие се веќе дел од процесот, веќе се во сала таму каде што се прават обдукциите и се очекува дека можеби и во текот на денот таа фаза од процесот ќе заврши. Сепак, идентификацијата на телата преку ДНК може да одземе неколку дена, дури и до крајот на неделата, што значи дека дури тогаш ќе може државата организирано да ги пренесе телата во Скопје. Со ова сакам да упатам порака дo семејствата кои се тука во Софија дека тој процес ќе го организира државата во моментот откако ќе се заврши идентификацијата, а тоа може да одземе неколку дена и затоа бараме разбирање да се вратат во Скопје, а ние тука ќе продолжиме со организација од сите аспекти за еден достоинствен транспорт на останките во Скопје – рече Османи.

Тој додаде дека е израз на почит што Владата на Бугарија ја започнала денешната седница со едноминутно молчење и потсети дека од моментот по несреќата во 3:30 часот премиерот Стефан Јанев прв испратил порака до премиерот Заев за трагедијата и информирал за тоа што се случило и од тој момент двете страни се во постојана координација и комуникација.

– Денеска роднините на пациентите кои се згрижени во болницата кажаа најпозитивни забелешки по однос на тоа како медицинскиот персонал ги третира. Меѓутоа, ние институциите сме координирани од сите аспекти, во делот на институциите од правда, здравствените институции, но и ние во делот на надворешната политика. Така што сметам дека оваа координација ќе ја забрза целата постапка за што побрзо да се разрешат сите аспекти од оваа трагедија. Истрагата е во тек, координацијата е воспоставена и како ќе бидеме информираме така и јавноста ќе ја известуваме – рече министерот Османи.

loading...

Professor Layton and the Eternal Diva Episode Full

Website https://animedao.nl: Watch Appleseed XIII: Ouranos animedao Episode Full nisekoi animedao

Watch Mirage of Blaze (Dub) Episode 13

Website https://gogoanime.be: Watch The Legend of the Legendary Heroes (Dub) gogoanime Episode 24 gogoanime site

4Anime Watch anime online, English anime online HD