Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв

Османи со бројни средби на маргините на Делфи форумот во Грција

На маргините на Делфи економскиот форум во Грција кој редовно се одржува и оваа година и во учество на над 800 учесници, министерот за надворешни работи Бујар Османи реализираше бројни средби со свои хомолози и познати личности од регионот и пошироко.

Со својот колега од Грција Никос Дендиас разговараше за европската перспектива на Република Северна Македонија и останатите земји од Западниот Балкан во контекст на војната во Украина и нејзиното пошироко влијание.

“Руската агресија на најтрагичен начин покажа колку е важно проширувањето на ЕУ за безбедноста, единството и демократската трансформација на континентот“ подвлече Османи.

Од потпишувањето на Преспанскиот Договор, Грција стана стратешки партнер кој силно го подржува пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ, при што беше пренесено убедувањето дека таква поддршка нема да изостане и во наредниот период, кога очекуваме формален почеток на пристапните преговори.

Војната во Украина, регионалната динамика и влијанието на кризата врз евро-атлантските амбиции на земјите од Западен Балкан, беше тема на разговорите со специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот помеѓу Косово и Србија Мирослав Лајчак. Османи ја повтори поддршката на Северна Македонија за дијалогот меѓу Косово и Србија, кое би имало суштинско позитивно влијание во подобрувањето на севкупните односи и соработка во регионот. Притоа тој го повтори ставот дека доволен е еден нерешен билатерален спор, со потенцијално значајни неизвесни импликации по целиот регион.

Министерот Османи оствари средба и со поранешниот премиер и министер за надворешни работи на Шведска, Карл Билд и други истакнати личности, учесници на Форумот.​

loading...

tải game go88

sunwin exports Link tải SUNWIN Club cho điện thoại Android/ Iphone APK/ IOS sunwin đặt máy chủ ở đầu