Тренчевска: Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани
Тренчевска: Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани
Николовски на жетва на јачмен во светиниколско - Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони
Николовски на жетва на јачмен во светиниколско - Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони
Николовски на средба со Мрежа на земјоделски задруги по повод Меѓународниот ден на задругарството
Николовски на средба со Мрежа на земјоделски задруги по повод Меѓународниот ден на задругарството
7. ГОДИНА ПО РЕД – 100 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА БЕНКИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“
7. ГОДИНА ПО РЕД – 100 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА БЕНКИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“
Потпишани договори со ЕБОР за финансирање на изградбата на автопатот Скопје-Блаце и фотонапонските електрани Осломеј 2 и Битола
Потпишани договори со ЕБОР за финансирање на изградбата на автопатот Скопје-Блаце и фотонапонските електрани Осломеј 2 и Битола
(ВИДЕО) ПОЈАСНА ПОРАКА ОД ОВА ЗДРАВЈЕ: ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА ПЕТРОВСКА И АМЕРИКАНСКА АМБАСАДОРКА БРНЗ ДЕНЕСКА ЗАЕДНО НА НОСАЧОТ НА АВИОНИ НА НУКЛЕАРЕН ПОГОН, ХАРИ ТРУМАН
(ВИДЕО) ПОЈАСНА ПОРАКА ОД ОВА ЗДРАВЈЕ: ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА ПЕТРОВСКА И АМЕРИКАНСКА АМБАСАДОРКА БРНЗ ДЕНЕСКА ЗАЕДНО НА НОСАЧОТ НА АВИОНИ НА НУКЛЕАРЕН ПОГОН, ХАРИ ТРУМАН
Приведен криминалец од струмичко, пронајдени вредни археолошки предмети
Приведен криминалец од струмичко, пронајдени вредни археолошки предмети
Откажан концертот на ,,Whitesnake” во Скопје!
Откажан концертот на ,,Whitesnake” во Скопје!

Османи во прва работна посета на БиХ – На регионот му е потребно засилено и кредибилно присуство на ЕУ и НАТО

Министерот за надворешни работи, Македонија Бујар Османи е во прва работна посета на Сараево, каде оствари средба со заменик-претседателот на Советот на Министри и министерка за надворешни работи на Босна и Херцеговина Бисера Турковиќ.

На средбата, меѓу другото, беше изразено задоволство за високиот степен на пријателски односи меѓу двете држави, досегашната билатерална соработка, како и заложбата за нејзино натамо надградување со нови содржини и динамика, согласно блискоста на двете земји и граѓани.

На средбата Османи посебно се осврна на евро-атлантската перспектива на регионот на Западен Балкан, пренесувајќи ја безрезервната поддршка за амбициите на Босна и Херцеговина на тој пат.

„Се надевам дека многу скоро, Босна и Херцеговина ќе добие кандидатски статус за членство во Европската унија, за што нашата држава е подготвена да го сподели своето знаење и искуство. Тие е секако важно за граѓаните на земјата, но воедно преставува и интерес за сите земји од регионот“, нагласи Османи.

Османи посочи дека процесот на европска интеграција, претставува силен поттик за спроведување на потребните реформи, и најдобриот начин земјите од регионот да ги достигнат европските цивилизациски придобивки.

Во современото безбедносно и геополитичко окружување, од клучно значење за стабилноста на регионот е да се обезбеди засилено и кредибилно присуство на Европска Унија и НАТО, што ќе преставува значајна инвестиција во идната безбедносна архитектура на Континентот.

Во однос на билатералната соработка беа разменети мислења, предлози и сугестии за конкретни проекти, со посебен акцент на интересот и потребата од засилување на трговската размена, каде значаен импулс може да даде организирањето на бизнис форуми меѓу економските партнери од двете држави, како и присутноста на деловните субјекти во едната и другата држава. Еден од предизвиците на економската соработка може да биде и заедничкото учеството на компаниите на двете земји на трети пазари.

За време на престојот во Сараево, Османи беше примен и од претседaвачот на претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ.

Сараево, 15 април 2022 г.

loading...

Go 88 | Cổng Game Đổi Thưởng Go88 Online Hàng Đầu nạp tiền go88 qua momo play go88 fun

sunwin link tải sunwin net sunwin pc