ЗАЕВ НА ФЕЈСБУК: МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ СЕ ОСИГУРАНИ И ГАРАНТИРАНИ ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА И СО ТОА ПРИЗНАЕНИ И ПРИФАТЕНИ ОД ЕУ. Тоа е прво и апсолутно најважно
ЗАЕВ НА ФЕЈСБУК: МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ СЕ ОСИГУРАНИ И ГАРАНТИРАНИ ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА И СО ТОА ПРИЗНАЕНИ И ПРИФАТЕНИ ОД ЕУ. Тоа е прво и апсолутно најважно
РАМА: Прифатетет го предлогот, зашто нема да има друг предлог. Не ви треба да останете пред вратата на ЕУ уште 17 години
РАМА: Прифатетет го предлогот, зашто нема да има друг предлог. Не ви треба да останете пред вратата на ЕУ уште 17 години
Чисто е - одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања, напиша Гир на Твитер
Чисто е - одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања, напиша Гир на Твитер
Ковачевски утре ќе се сретне со Села
Ковачевски утре ќе се сретне со Села
ГРАД СКОПЈЕ: Бројни интервенции извршени од страна на екипите на јавните претпријатија по невремето кое го зафати Скопје
ГРАД СКОПЈЕ: Бројни интервенции извршени од страна на екипите на јавните претпријатија по невремето кое го зафати Скопје
МВР НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД НАМЕРАТА ДА ВОВЕДЕ РЕД НА ПАТИШТАТА: Во еден ден казнети 247 возачи
МВР НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД НАМЕРАТА ДА ВОВЕДЕ РЕД НА ПАТИШТАТА: Во еден ден казнети 247 возачи
(ВИДЕО) БОМБА НА ЕФТОВ: ПРОТЕСТИТЕ СЕ БИТКА ЗА РАНЕТИТЕ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА, ОЧАЕН ОБИД НА МИЦКОВСКИ ДА ГИ СПАСИ ДРУГАРИТЕ И ПАРТИСКОТО СЕДИШТЕ
(ВИДЕО) БОМБА НА ЕФТОВ: ПРОТЕСТИТЕ СЕ БИТКА ЗА РАНЕТИТЕ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА, ОЧАЕН ОБИД НА МИЦКОВСКИ ДА ГИ СПАСИ ДРУГАРИТЕ И ПАРТИСКОТО СЕДИШТЕ
АПАСИЕВ СЕ ЗАКАНУВА: ОД УТРЕ ПОЧНУВАМЕ СО НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ, ЗА ПОЧЕТОК ЌЕ ФРЛАМЕ ЈАЈЦА А КАМЕЊА КОН ВЛАДАТА
АПАСИЕВ СЕ ЗАКАНУВА: ОД УТРЕ ПОЧНУВАМЕ СО НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ, ЗА ПОЧЕТОК ЌЕ ФРЛАМЕ ЈАЈЦА А КАМЕЊА КОН ВЛАДАТА

ОТКАКО ДОБИЈА НА ПОДАРОК 30 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВРЕДНО АМЕРИКАНСКО ОРУЖЈЕ ЗАПЛЕНЕТО ОД АВГАНИСТАНСКАТА ВОЈСКА – Талибанците бараат финансиска помош од САД

Талибанците во вторникот ја поздравија помошта од 1,2 милијарди долари ветена од меѓународната заедница и ги повикаа САД да бидат повеликодушни, пренесува АП.

„Благодариме и ја поздравуваме посветеноста на меѓународната заедница од околу 1 милијарда американски долари помош и ги повикуваме да продолжат да даваат помош за Авганистан“, рече Амир Кан Мутаки, министер за надворешни работи во новата авганистанска влада.

„Америка е голема земја, треба да покажеме дарежливост“, додаде тој на прес -конференција.

Соединетите држави во понеделникот ветија околу 64 милиони долари за иницијативата на Обединетите нации за хуманитарните организации кои работат во Авганистан. Вашингтон потроши 2 трилиони долари во 20-годишната војна во Авганистан.

“Исламскиот емират”, името што Талибанците му го дадоа на Авганистан, “им помогна на САД да им ја олеснат евакуацијата. Наместо благодарност, тие зборуваат за санкции против нашиот народ”, коментира Мутаки, мислејќи на повеќе од 123.000 луѓе евакуирани од воздушен мост од Авганистан кон крајот на август.

Авганистан е на работ на колапс и глад од доаѓањето на талибанците, но и од временските непогоди, како и бегството на населението. Обединетите нации во понеделникот објавија дека донаторските држави се обврзале да платат 1,2 милијарди долари помош за Авганистан, но не прецизираа колку ќе бидат наменети за итна помош.

„Исламскиот емират ќе стори сé за да им ја обезбеди оваа помош на оние на кои им е најтранспарентно“, вети новиот шеф на авганистанската дипломатија.

loading...