Макрон: Најдено компромисно решение за спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија
Макрон: Најдено компромисно решение за спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија
ШОКАНТЕН НАСТАН ВО ГАЗИ БАБА - ВМРО ДПМНЕ ПРОДОЛЖУВА ОТВОРЕНО ДА ПОДРЖУВА ТЕРОРИЗАМ И НАСИЛИЕ ВО ОПШТЕСТВОТО: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СО НАРОДНИ ПАРИ ПРИРЕДИ КОНЦЕРТ И ГО ПОКАНИ ЛАМБЕ ПАЛИКУЌА ДА ИМ ПЕЕ НА ГРАЃАНИТЕ
ШОКАНТЕН НАСТАН ВО ГАЗИ БАБА - ВМРО ДПМНЕ ПРОДОЛЖУВА ОТВОРЕНО ДА ПОДРЖУВА ТЕРОРИЗАМ И НАСИЛИЕ ВО ОПШТЕСТВОТО: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СО НАРОДНИ ПАРИ ПРИРЕДИ КОНЦЕРТ И ГО ПОКАНИ ЛАМБЕ ПАЛИКУЌА ДА ИМ ПЕЕ НА ГРАЃАНИТЕ
Шведска и Финска во вторник ќе го потпишат протоколот за влез во НАТО
Шведска и Финска во вторник ќе го потпишат протоколот за влез во НАТО
Јовановски од Стопанска Комора: Без работници нема компании, но и без компании нема работници
Јовановски од Стопанска Комора: Без работници нема компании, но и без компании нема работници
Васко Ковачевски: Ако ЕСМ продаваше струја за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150 отсто
Васко Ковачевски: Ако ЕСМ продаваше струја за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150 отсто
Ковачевски: Пратеник снимаше пратеничка во деколте, не знам што ќе ѝ прави на снимката
Ковачевски: Пратеник снимаше пратеничка во деколте, не знам што ќе ѝ прави на снимката
(ВИДЕО) Средба на претседателот Пендаровски со британскиот премиер Борис Џонсон, според гестикулациите жестоко дебатираа за одредени теми
(ВИДЕО) Средба на претседателот Пендаровски со британскиот премиер Борис Џонсон, според гестикулациите жестоко дебатираа за одредени теми
ДОБРО БЕ МИЦКОВСКИ, БИВАШЕ ЛИ ДА СИ ТОЛКУ ГОЛЕМО ДРВО ДРВОСАНО НЕДОДЕЛКАНО?!
ДОБРО БЕ МИЦКОВСКИ, БИВАШЕ ЛИ ДА СИ ТОЛКУ ГОЛЕМО ДРВО ДРВОСАНО НЕДОДЕЛКАНО?!

ОТКАКО ЈАВНОСТА СЕ КРЕНА НА НОЗЕ, ДАНЕЛА ГО ПРОМЕНИ ПРИСТАПОТ КОН ПРОДАВАЧИТЕ НА КНИГИ, НЕМА ДА ГИ БРКА ОД КЕЈ

Арсовска: Се регулира статусот на закупците на Дрвените куќарки на кејот кои од 2018 година се без договор

Новата постапка за издавање на дрвените куќарки на кејот „13 Ноември“ Градот Скопје ќе ја води со крајна цел заштита на закупците кои продаваат книги на кејот, истакна градоначалничката Данела Арсовска на средбата со претставници на корисниците на овие куќарки, со кои разговараше за затекнатата правна состојба и за условите во кои тие работат.

Корисниците на куќарки на кејот „13 Ноември“ се оставени без активни договори со Град Скопје од 01.02.2018 година, односно веќе четири години немаат регулиран статус и правен основ за користење.

Овие лица за првпат се пријавиле на јавен оглас во 2011 година со договор од времетраење од една година, што се продолжувал со анекс секоја наредна година, со што договорите им се прекинати од 31.01.2018 година.

Градот Скопје информира дека постојната состојба ги оштетува лицата кои ги користат куќичките бидејќи немаат решен статус, како и Градот при што се дозволило 4 години истите да немаат регулирани односи со договор.

Сите постапки кои Градот Скопје ги спроведува мора да бидат според законот и во целосно транспарентна постапка за да се создаваат позитивни политики за доброто на граѓаните, но и во насока на заштита на корисниците на куќарките, кои ќе можат правно да го регулираат својот статус и правото на користење на истите.

Со почит,
Град Скопје

loading...

link tải go88 cho iphone kinh nghiệm chơi tài xỉu go88 cách tải game go88

tại sunwin88 sunwin ios sunwin games