КОЛКУ НЕКОИ НОВИНАРИ ПОВРШНО АНАЛИЗИРААТ - ИДИОТСКА КОЛУМНА НА УРЕДНИКОТ НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ ПОЛНА СО ТЕШКИ ГЛУПОСТИ
КОЛКУ НЕКОИ НОВИНАРИ ПОВРШНО АНАЛИЗИРААТ - ИДИОТСКА КОЛУМНА НА УРЕДНИКОТ НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ ПОЛНА СО ТЕШКИ ГЛУПОСТИ
ОМРАЗАТА КОН ЗАЕВ МУ ГО ПОМРАЧИЛА УМОТ НА ГЕРО, МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ СО ГРОБОВИ, НЕ ЗНАЕ ДА СЕ ИЗРАДУВА НА УСПЕХОТ НА НЕГОВИТЕ ВМРО ДПМНЕ, ТУКУ ЦЕЛИОТ СО КЛЕТВИ МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ
ОМРАЗАТА КОН ЗАЕВ МУ ГО ПОМРАЧИЛА УМОТ НА ГЕРО, МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ СО ГРОБОВИ, НЕ ЗНАЕ ДА СЕ ИЗРАДУВА НА УСПЕХОТ НА НЕГОВИТЕ ВМРО ДПМНЕ, ТУКУ ЦЕЛИОТ СО КЛЕТВИ МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ
ПРОФЕСОРОТ НАНО РУЖИН СТАНА ПРОФЕСОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО БЕЛГРАД
ПРОФЕСОРОТ НАНО РУЖИН СТАНА ПРОФЕСОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО БЕЛГРАД
СПОРЕДЕНО СО МИНАТИЕ ИЗБОРИ ВО 2017-ТА ГОДИНА, РЕЧИСИ 230 000 ГЛАСАЧИ ОСТАНАА ДОМА НА ОВИЕ ИЗБОРИ И РЕШИЈА ДА НЕ ГО ДАДАТ СВОЈОТ ГЛАС НИКОМУ
СПОРЕДЕНО СО МИНАТИЕ ИЗБОРИ ВО 2017-ТА ГОДИНА, РЕЧИСИ 230 000 ГЛАСАЧИ ОСТАНАА ДОМА НА ОВИЕ ИЗБОРИ И РЕШИЈА ДА НЕ ГО ДАДАТ СВОЈОТ ГЛАС НИКОМУ
СЕ ОГЛАСИ ЗАЕВ: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме, да ја разбереме и да постапуваме по неа
СЕ ОГЛАСИ ЗАЕВ: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме, да ја разбереме и да постапуваме по неа
Кондовски кон битолчани: Вашата поддршка ми значи, одиме на голема победа!
Кондовски кон битолчани: Вашата поддршка ми значи, одиме на голема победа!
ЛАДИЧ: Киносалата „Рудар“ во Пробиштип е во финална подготовка
ЛАДИЧ: Киносалата „Рудар“ во Пробиштип е во финална подготовка
АКО СЕ ДОДАДАТ ГЛАСОВИТЕ НА БЕСА И ЛДП/ДОМ НА ОНИЕ ШТО ГИ ОСВОИ СДСМ, ОВИЕ ИЗБОРИ СЕ НЕРЕШЕНО ЗА ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА!
АКО СЕ ДОДАДАТ ГЛАСОВИТЕ НА БЕСА И ЛДП/ДОМ НА ОНИЕ ШТО ГИ ОСВОИ СДСМ, ОВИЕ ИЗБОРИ СЕ НЕРЕШЕНО ЗА ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА!

ОВА Е НОВАТА ГЕНЕРАЦИЈА МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕНИ РОДЕНИ ПО РАСПАДОТ НА ЈУГОСЛАВИЈА, ВО ЗАЕВИ ГЛЕДААТ СВОИ ИДОЛИ ОД БИЗНИС И ПОЛИТИЧКИ АСПЕКТ: СЕНАД РАМОВИЌ ВРАБОТУВА 1000 ЛУЃЕ И ВЕЛИ ОВА Е САМО СКРОМЕН ПОЧЕТОК!

Мактел: Господине Рамовиќ кажете ни повеќе за вас, преставете се на читателите на Мактел.мк

СЕНАД: Моето име е Сенад, скопјанец од раѓање далечната 1991 кога нашата мајка Македонија беше уште под СФРЈ и ако не се чуствивaм како таков 😄 пораснав во Ѓорче Петров, по мене најубавата општина во Скопје, блиску Вардар, основно училиште завршив во Димитар Поп Ѓероргиев Беровски, старите Ѓорчевци го знаат како Моша Пијаде, Ѓорче како место по мене буди многу убаво сеќавања од мали години, друштво забава рекреација, тука беше познатиот стадион на ФК Македонија Ѓорче Петров како мал секоја недела со другарите бевме верни или огнени навивачи на нашиот клуb, како мал имав амбиции да бидам Ѓорчевскиот Дарко Панчев ама ете… (очигледно бев со две леви)

Далечната 2002 година знаеме каквa година беше и по нас од тогаш многу работи се изменија и не се исти, тогаш војната ситуацијата и се друго си го направи своето, памтам дека на 200 метри од нашата куќа имаше пункт на тогашните резервисти на АРМ еден од нив беше и татко ми, секогаш кога ќе се вратеше уживав да ја носам горната униформа😀

Средно завршив во Прилеп градот под Марковите кули. Гимназија завршив во Мирче Ацев, фамилијарно се занимавамве со земјоделие поточно тутун, тие години беше буквално лоша по неа следеа уште неколку последователну катастрофи за земјоделецот поточно што беа пресудни јас како Сенад од Долнени не од Скопје да го кренам гласот за неправдата и да пробам со моето размислување и делување да помогнам ако не макар да ублажам некој работи, животот ни најмалку не ме мазел и знаел од време на време да ми нанесе тешки удира ама по мене до тогаш стигна најголемиот, 15 април сабота го изгубив мојот пример до тогаш мојот татко, после неколку месечната борба ја изгуби битката со болеста зад себе остави аманет кој како негов потомок морам да го исполнам, кога веќе пишувам на оваа сентиментална тема не можам а да не се навратам на периодот кога мојот татко беше хоспитализиран да кажам дека бевме деградирани врз основа на политичко убедување, не сакам да судам викам Господ е еден сите сме исто па он нека суди, 2015 – та година по смртта на таткоми одлучов да се вратам во мојот роден крај Скопје, Ѓорче Петров, се беше изменето Ѓорче станало метропола а малото каде што ги поминав најубавите и најлудите години и уште имаше траги кој ме потсеќаа на убавите мигови,се вработив во приватна фирма,паралелно работев уште една работа,ама во себе го носев оној жар за успех и така бидна, по некоја случајност решив да отворам свој локал, па уште еден па ноќен клуб и така… ама тука не застанував знаев дека можам уште повеќе уште подобро, преку случајна средба со пријател од деството добив понуда да раководам со еден од 5-те највлијатечни инвестициони фондови во Европа CONSORCIUM EIFFAGE-WATERLU-ANDRITZ-NORCONSULT – Франција, Австрија. Целта на овој фонд е инвестирање во држави со добра бизнис и економска клима.

Мактел: Вие сте еден од младите бизнисмени во земјава, како е да се работи сега а како беше во времето на Груевизмот има ли разлика?

СЕНАД: Мислам дека груевизмот како канцер на нашето општество добри 12 години на некој начин ја силуваше нашата екомомија имаше бизнис само за оние кој беа партиски послушници и одреден круг на луѓе кој преку влијателни луѓе и преку својата политичка моќ створи империја која ќе треба време нејзината влијателност значително да ослабе, Сдсм дојде во период каде се што можеше да се уништи беше уништено, владееше страв меѓу бизнисменоте кој на некој начин беа принудени да работат за Груевизмот, Заев врвот во СДСМ со одредени реформи покажа зрелост, решителност, влеа доза оптимизам кај многумина нас дека идат подобри времиња, иако многумина ја имаат искористено довербата на човекот кој плати со сопствена крв јас вие ние денес утре задутре да имаме мирен и достоен живот, живот за сите.

Мактел: Што би промениле во земјава да сте премиер т.е да сте на местото на Заев?

СЕНАД: Никогаш не би бил на неговото место па ни во неговата кожа, мислам дека уште долго време никој нема да биде толку храбар да донесе толку мудри и храбри одлуки како тој човек да не заборавиме дека тој човек плати со својата крв за сите ние живееме во оштество каде што ќе има место за сите и не би менувал ништо, мислам дека Зоран Заев и неговиот тим прават работи кој се изворедни и секако имаат плод.

Мактел: Како е да се биде дел од малцинствата во земјава, дали е земјава мајка за едни а маќеа за други?

СЕНАД: Видете јас сум Бошњак по националост, мојот мајчин јазик е тој меѓутоа јас живеам овде, ги уживам сите привилегии што може да ми ги пружа оваа држава, не се чуствувам деградиран не го гледам тоа како нешто специално или отежнувачко, за мене е битно пред се да си човек и да знаеш да работиш.

Мактел: Како земјава да стане богата како една Словенија, што би препорачале како млад бизнисмен?

СЕНАД: По мое скомно мислење ние како земја треба нашиот пат да го трасираме кон евроатланските интеграции и Еу, со тоа самото по себе отвара нови бизнис можности и поволна клима за странските инвеститори овде не треба да сме како Словенија, Германија, Швајцарија, треба да сме посебни и тие од нас да учат, имаме тим имаме влада која е тука отворена за нас привстниот сектор, бидејки ние сме моторт на секоја економија,ако ние приватниот сектор не сме на висина и во добра кондиција, не очекувајте јака и стабилна државна економија, нема јака држава без јака бизнис заедница која ќе плаќа редовно даноци и ќе вработува народ и ќе дели големи плати и ќе инвестира во нови технологии и ќе освојува регионални и светски пазари но и ќе го држи домашниот пазар да не биде запоседнат од странски брендови.

Мактел: Дали се гледаш еден ден во политиката и која функција би сакале да ја вршите?

СЕНАД: Ух интерсно прашање, да јас имам амбиции ама сепак мојот ангажман зависи од народот, ако народот одлучи дека еден ден треба јас да бидам нивните очи и уши и преку мене нивниот глас да говори радо би го прифатил тој предизвик на кој мислам дека ќе го оправдам без проблем, но засега е рано, мојата СДСМ е силна и јас таму ја гледам мојата политичка иднина и евентуални ангажмани.

Мактел: Како е да се биде фамилијарен човек во денешно време, никој не сака да формира семејство сите сакаат да бидат вечни ергени и девојки никој не сака да чува деца

СЕНАД: Семејството ме исполнува, во 2018 год ставив еден од најважните потписи во мојот живот, после неколку годишна врска со мојата сега веќе сопруга и мајка на нашето едногодишен син Каин, семејство е столб на секој успех нема да кријам мене бракот ме исполнува во целост во секој сегмент и уживам во него, користам секој момент да поминам со моето семејство.

Мактел: Дали се гледаш себе си како левичар или десничар, која идеологија ти лежи повеќе?

СЕНАД: Левичар апсолутно, поточно Социјалдемократијата од секогаш, да бидеш прав СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ треба да имаш хуман човечки код и ментална матрица во која е испишана целата идеологија на СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИЈАТА, јас го следам трендот и во тренд е денес да бидеш или да подржуваш левичарска идеологија.

Мактел: Господине Рамовиќ во кои сектори се вашите бизниси и како ви оди во оваа корона криза? Кажете ни нешто повеќе за вашите компании?

СЕНАД: Моментално сум насочен кон инвестицискиот фонд и тој фонд инвестира во земји каде има поволна клима, правиме купување на фирми кои се во стечај. Досега имам искуство во угостителство, имам неколку кафулиња и дискотеки во земјава. Почнувам и со бизнисот со градежништво. Кризата многу се осети но државата ни помогна да останеме на нозе па полека сега се оправуваме и се надевам дека оваа година ќе се вратиме на старите нормални економски текови па и да продолжиме со раст и освојување на пазарот дома и во регионот.

Мактел: Ви посакувам успех и ви благодарам за интервјуто.

loading...

Arcade Gamer Fubuki (Dub) (https://aniwatch.pro/m/Oj0N) Episode 4

Animepahe Watch anime online, English anime online HD

https://animeheaven.pro animeheaven hunter x hunter

D.Gray-man (https://gogoanime.be/m/kpm) Episode 103

Folkd: https://www.folkd.com/user/gogoanimebe

Network changemakers: https://network.changemakers.com/profiles/112309933508623704397