Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

ОВА СЕ ВИКА КОГА СИ ЈА ИМАШ МУВАТА НА КАПАТА, ТОКМУ ТИЕ ПРЕД 50 ГОДИНИ ГИ ПРАТИЈА МОШТИТЕ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО СКОПЈЕ: Бугарските социјалисти ќе ја напуштат владата на Петков доколку Македонија добие преговори со ЕУ

Бугарската социјалистичка партија (БСП) најави дека ќе ја напушти владината коалиција доколку С. Македонија добие преговори со ЕУ, порача пратеникот од редовите на партијата Румен Гечев, пренесуваат бугарските медиуми.

Според него, покрај движењето „Има таков народ“ предводена од шоуменот и политичарот Слави Трифунов, коалицијата предводена од “Продолжуваме со промената“ ќе ја напуштат и социјалистите.

Покрај „Има таков народ“, кои ќе ја напуштат коалицијата доколку се даде зелено светло за преговори со С.Македонија без исполнување на критериумите, тоа ќе го направи и БСП – изјави Гечев.

Во меѓувреме пак, еден од пратениците на владејачката „Продолжуваме со промената“ Венко Сабрутев излезе со шокантна изјава и побара од Скопје на Софија да и ги врати коските на цар Самуил.

„С. Македонија и нејзиното вето за пристапување во Европската унија не е главно прашање за народот во моментов. Нема да го укинеме ветото доколку С. Македонија не даде гаранции и гестови дека ќе ги исполни своите обврски. Еден таков гест е враќање на коските на цар Самуил кај нас“, рече Сабрутов.

Сепак, како што потенцираат бугарските медиуми, коските на царот Самуил се во Солун и Бугарија долго време преговара со грчките власти за нивно враќање. Тие не се под јурисдикција на Скопје и необјасниво е С. Македонија да и ги врати на Бугарија во контекст на укинувањето на ветото, освен ако Сабрутев не се збунил во врска со историјата, потенцираат бугарските медиуми.

loading...

https://go88.gg/

sunwin cho ios sunwin pro plus ios mở khoá tài khoản sunwin