ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

ОВАА ШТЕТОЧИНА ЌЕ НЕ ЧИНИ МНОГУ СКАПО – ПОРАДИ БЛОКИРАЊЕТО НА АНТОЊО НА СОБРАНИСКАТА КОМИСИЈА, БУГАРИЈА НИ СЕ ЛУТИ ШТО 2 ГОДИНИ НЕМАМЕ АМБАСАДОР ВО СОФИЈА!!!

Бугарија ни се лути што немаме две години амнбасадор во Софија. Го користат како аргумент дека Скопје не е заинтересирано за решавање на проблемите со Софија. За тоа не критикуваат и земји од ЕУ, последен на таа тема критички зборуваше амбасадорот на Словенија во Скопје, Предан.

Премиерот вели дека очекува до крајот на годината да бидат пополнети испразнетите места во Софија, Белград, Вашингтон, Брисел, Братислава… и дека МНР и претседателот мора да носат соодветни одлуки ако и натаму, како што вели, се злоупотребува Комисијата за надворешни работи

Премиерот Зоран Заев изрази денеска очекување дека до крајот на годинава ќе бидат бидат пополнети сите празни амбасадорски места во земјава и дека испраќањето на идните амбасадори нема да биде закочено во собраниската Комисија за надворешни работи, со која претседава Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Иако не искажа директна намера Комисијата за надворешни работи да биде заобиколена доколку таму закочат новите именувања во важни мисии за земјава, Заев рече дека институциите што се надлежни за пополнување на дипломатската мрежа мора да ги преземат своите надлежности, односно да носат соодветни одлуки, во полза на имиџот на државата, додека за одбраните на тезите на амбасадорите во собраниската Комисија рече дека е повеќе куртоазна отколку законска обврска.

Заев како пример ги наведе последните најави на Милошоски дека нема да дозволи универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски да замине како македонски амбасадор во седиштето на ОН во Њујорк, за каде што веќе е именуван, така што останува уште да ја презентира својата платформа пред матичната собраниска Комисија.

Бугарија, Србија, САД, Белгија, Словачка, Израел, Турција се државите што ги наброи Заев во кои С Македонија треба да испрати амбасадори до крајот на годината, а каде што првите дипломатски позиции се празни долго време.

„Ние од поодамна имаме одлуки за речиси сите места. Проблемот е во парламентот, каде што претседателот на Комисијата ја злоупотребува одбраната на тезите за да го кочи процесот, иако тој дел од процедурата, главно, повеќе е за да се искаже респект кон Собранието отколку што е законска обврска. Последни во низата се случувањата со Фрчковски, за кого претседателот на Комисијата директно кажа дека ќе направи сѐ за тој да не замине на функцијата. Сега треба да се пополнат и други сериозни позиции, треба брзо да се носат одлуки. Ако и по три-четири години се блокираат именувањата, сите надлежни институции – МНР, Владата, претседателот треба да носат соодветни одлуки, за да го избегнеме непријатниот момент за нашата земја со неиспраќање амбасадори. Ако со еден ваква фигуративен аспект, кој пред сѐ претставува куртоазија кон парламентот, и натаму се кочи работата, апелирам до МНР и до претседателот да носат соодветни одлуки и верувам дека до крајот на годината ќе имаме решенија за сите овие испразнети места“,

изјави Заев одговарајќи на новинарско прашање за пополнувањето на испразнетите амбасадорски места на денешната прес-конференција.

loading...

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Black Clover Episode 169

anime heaven au AnimeHeaven Death Note

animeheaven es AnimeHeaven To Your Eternity

english dubbed anime Black Clover (Dub)

stream anime online Record of Ragnarok