КОЈ МОЖЕШЕ ОВА ДА ГО ПОВЕРУВА - АМБАСАДОРИТЕ НА ФИНСКА И ШВЕДСКА НЕ МОЛАТ ДА ИМ ДОЗВОЛИМЕ ДА ВЛЕЗАТ ВО НАТО - ПЕНДАРОВСКИ: Ја поздравувам одлуката на Шведска да поднесе барање за членство за прием во НАТО
КОЈ МОЖЕШЕ ОВА ДА ГО ПОВЕРУВА - АМБАСАДОРИТЕ НА ФИНСКА И ШВЕДСКА НЕ МОЛАТ ДА ИМ ДОЗВОЛИМЕ ДА ВЛЕЗАТ ВО НАТО - ПЕНДАРОВСКИ: Ја поздравувам одлуката на Шведска да поднесе барање за членство за прием во НАТО
Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод 17 Мај – Меѓународниот ден за борба против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата
Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод 17 Мај – Меѓународниот ден за борба против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата
Екипи на Јавното претпријатие Улици и патишта – Скопје по налог на Град Скопје изминатиов период интензивно работеа на обнова на избледената хоризонтална сигнализација на такси станиците на градските сообраќајници
Екипи на Јавното претпријатие Улици и патишта – Скопје по налог на Град Скопје изминатиов период интензивно работеа на обнова на избледената хоризонтална сигнализација на такси станиците на градските сообраќајници
По повлекување на руските трупи од Харков жителите се вратија во градот
По повлекување на руските трупи од Харков жителите се вратија во градот
Пронајдена дрога, приведен битолчанец, Расчистено разбојништво во Радовиш, приведени разбојниците, Пронајдена дрога во Тетово, приведени две лица, Приведен криминалец за издржување казна затвор од осум ипол години, Приведен скопјанец баран со потерница за издржување затворска казна, Пронајдено лице кое се оддалечило од домот
Пронајдена дрога, приведен битолчанец, Расчистено разбојништво во Радовиш, приведени разбојниците, Пронајдена дрога во Тетово, приведени две лица, Приведен криминалец за издржување казна затвор од осум ипол години, Приведен скопјанец баран со потерница за издржување затворска казна, Пронајдено лице кое се оддалечило од домот
ЕВАКУИРАНИ 260 РАНЕТИ ВОЈНИЦИ ОД АЗОВСТАЛ, ПУТИН ВЕТИЛ ДЕКА НЕМА ДА БИДАТ МАЛТРЕТИРАНИ ИЛИ УБИЕНИ, УКРАИНА НУДИ ДА БИДАТ РАЗМЕНЕТИ ЗА РАНЕТИ РУСКИ ВОЈНИЦИ
ЕВАКУИРАНИ 260 РАНЕТИ ВОЈНИЦИ ОД АЗОВСТАЛ, ПУТИН ВЕТИЛ ДЕКА НЕМА ДА БИДАТ МАЛТРЕТИРАНИ ИЛИ УБИЕНИ, УКРАИНА НУДИ ДА БИДАТ РАЗМЕНЕТИ ЗА РАНЕТИ РУСКИ ВОЈНИЦИ
БРАВО - Министерството за правда формира дисциплинска комисија за раководителката што пријавила новинарка
БРАВО - Министерството за правда формира дисциплинска комисија за раководителката што пријавила новинарка
Ердоган не ги сака Шведска и Финска во НАТО поради критиките во минатото упатени на негова адреса
Ердоган не ги сака Шведска и Финска во НАТО поради критиките во минатото упатени на негова адреса

ОВАА ЖЕНА ИМА МОЗОК НА РАЗГАЛЕНА ТИНЕЈЏЕРКА – БОМБА НА СДК: ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА АРСОВСКА НЕ ДОЈДЕ НА ДОДЕЛУВАЊЕТО НА НАГРАДАТА НА ГРАД СКОПЈЕ „13 НОЕМВРИ“

Градоначалничката Арсовска не одговараше на нашите телефонски повици ниту на смс пораката во која побаравме одговор од неа зошто не присуствуваше на свеченоста по повод Денот за ослободувањето на Скопје.(Фото: МИА)

Градоначалничката на Скопје Данела Арсовска синоќа не дојде на свеченоста за доделување на наградата на Град Скопје „13 Ноември“. Секоја година 13-Ноемвриските награди кои се доделуваат по повод Денот на ослободувањето на Скопје од фашистичкиот окупатор ги доделува градоначалникот на Скопје. Годинава новата градоначалничка Арсовска не им ги врачи наградите на добитниците туку тоа го сторија од жири комисијата, а не присуствуваше и на свеченоста во Филхармонија, која покрај со врачување на наградите се одбележа со балетска претстава посветена на ослободувањето на градот пред 77 години.

Градоначалничката Арсовска не одговараше на нашите телефонски повици, ниту на смс пораката во која побаравме одговор од неа зошто не присуствуваше на свеченоста по повод Денот за ослободувањето на Скопје и не ги врачи наградите на добитниците. Од нејзиниот ПР тим ни одговорија да пратиме прашања на официјалниот мејл на градоначалничката.

Арсовска вчера присуствуваше на положување цвеќе на Партизанските гробишта во Бутел и на свеченсота пред споменикот на ослободителите кај зградата на Владата, а имаше и средба со борците во нејзиниот кабинет.

Овогодишни добитници на наградата „13 Ноември“ на Град Скопје, за 2021 година се: од областа на науката проф.д-р Денко Малески и д-р Емил Ниами автор на првиот Речник на антонимите во македонскиот јазик и на првиот Речник на паронимите во македонскиот јазик. Од областа на образованието и воспитанието проф. д-р Мишо Докмановиќ. редовен професор на Правниот факултет„Јустинијан Први“, од областа на публицистиката Слободан Петровиќ, новинар и публицист. Од областа на културата Ирена Колиштркоска Настева, археолог и Лилјана Пандева, писател, поет, прозаист. Од областа на уметностабалетскиот уметник Емилија Џипунова. Од областа на здравствената заштита наградени беа медицинскиот тим на доктори кои ја изведоа првата операција во земјава за имплантација на вегус нерв стимулатор кај пациенти со епилепсија резистентна на лекови. Тоа се доц. д-р Владимир Рендевски, доц. д-р Венко Филипче, проф. д-р Владимир Башчаревиќ, проф. д-р Емилија Цветковска, н.сор. д-р Бојан Бошковски, доц. д-р Иван Барбов, асс. д-р Благој Шунтов, д-р Радмила Панговска, д-р Јасна Бушиноска. Награден беше и тимот за имунизација од ковид-19 при Здравстевниот дом Скопје.

Во категоријата правни лица наградени се ЈНУ ИНСТИТУТ за македонска литература – Скопје, ООУ „Кирил и Методиј“ село Стајковци, Општина Гази Баба, Скопје. Раде Шербеџија е награден како лице од друга држава за голем придонес во културно-уметничкиот живот и афирмација на град Скопје преку филмот „Ослободување на Скопје“. Во категорија ученици и студенти наградена беше Сандра Недановска од ПСУ „Јахја Кемал“- Скопје.

Комисијата за доделување на наградата ја сочинуваат: претседател Вангелина Мојаноска и членови: Лорета Георгиевска-Јаковлева, Газанфер Бајрам, Севдаиљ Демири, Халил Зендели, Бранко Цветкоски, Виолета Томовска, Петре Арсовски, Роландо Кутиров, Љубиша Станковиќ и Даница Стојанова.

loading...

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat Episode 3

The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

anime websites Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Black Clover (Dub) Episode 165

tải go88