Украинската територијална одбрана кренала во воздух оклопен воз со руски војници кај јужниот град Мелитопол
Украинската територијална одбрана кренала во воздух оклопен воз со руски војници кај јужниот град Мелитопол
Џамбаски за Љубчо Георгиевски: И двајцата сакаме да нема граница од Охрид до Црното Море со влегување на Македонија во ЕУ
Џамбаски за Љубчо Георгиевски: И двајцата сакаме да нема граница од Охрид до Црното Море со влегување на Македонија во ЕУ
АРСОВСКИ: Кумулативниот ефект на воената операција на Путин изгледа ќе биде згуснување на редовите во ЕУ, „проширено и надградено“ НАТО, ослабена позиција дома- сигурно спротивно од она што тој го посакуваше
АРСОВСКИ: Кумулативниот ефект на воената операција на Путин изгледа ќе биде згуснување на редовите во ЕУ, „проширено и надградено“ НАТО, ослабена позиција дома- сигурно спротивно од она што тој го посакуваше
И Европската Комисија сака почеток на ЕУ преговорите до крајот на јуни
И Европската Комисија сака почеток на ЕУ преговорите до крајот на јуни
Преговори МОН – СОНК: Прифатени се сите препораки, нема да се кратат плати, ќе се зголемат платите
Преговори МОН – СОНК: Прифатени се сите препораки, нема да се кратат плати, ќе се зголемат платите
(ВО ЖИВО) Македонската и српската православна црква на заедничка литургија за „помирување“ во Белград
(ВО ЖИВО) Македонската и српската православна црква на заедничка литургија за „помирување“ во Белград
Ненад Периш во солзи: Матеј ја заврши својата приказна на оваа земја
Ненад Периш во солзи: Матеј ја заврши својата приказна на оваа земја
Средба Ковачевски - Савада: Заинтересираност од Јапонија за инвестиции и силна поддршка за евроинтеграциите и обединета Европа
Средба Ковачевски - Савада: Заинтересираност од Јапонија за инвестиции и силна поддршка за евроинтеграциите и обединета Европа

ОВИЕ ЌЕ ЛЕТААТ И НАД НАШАТА ЗЕМЈА: Шест француски воени авиони Рафал пристигнаа во Грција, дел од зделката вредна 2,5 милијарди евра за кои Франција треба да и даде на Грција 6 нови и 12 користени воени авиони плус муниција и одржување

Новите Рафал кои слетаа денеска се подготвени да полетаат за подобро, помирно утре за целиот регион, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на манифестацијата по повод пристигнувањето на првите шест француски воени авиони.

Свеченоста се одржа во воената база на грчкото военото воздухопловство, во присуство на грчкиот премиер, претседателот на Парламентот, министерот за одбрана, францускиот амбасадор, а воените авиони откако влегоа во грчкиот воздушен простор, беа придружени од четири грчки Мираж, прелета на атинското небо и над Акропол пред да се упатат кон базата.

Од контролата на летање во воената база до пилотите на Рафал беше упатена пораката: “Добредојдовте дома“, а при слетувањето беа пречекани со топови вода, се одржа и религиозен ритуал и беа осветени.

Грчкиот премиер во неговиот говор рече дека новите воени авиони имаат и геостратешко значење бидејќи „ја прават грчката воена авијација една од најсилните во Европа и Медитеранот“ и истакна дека за „Грција секое зајакнување на нејзината одбрана претставува израз на мир“.

Додаде дека „со истата решителност со која земјата ја затвора вратата за секоја закана, ги држи отворени прозорците на дијалогот“.

Паралелно, соопшти дека ослободени од данок ќе бидат надоместоците за летање и нуркање поврзани со летови, операции со падобрани, со подморници итн, а мерка се однесува пред се на армијата, но и на грчката полиција, противпожарната и крајбрежната служба.

Во Грција треба да пристигнат уште 18 воени авиони, од кои шест во текот на годинава, уште шест кон средината на 2023 година, а веднаш потоа и последните шест Рафал.

Договорот за набавка на 18 француски Рафал во јануари минатата година го потпишаа министрите за одбрана на двете земји Никос Панајатопулос и Флоранс Парли, а десетина дена претходно грчкиот Парламент, со широко мнозинство го изгласа законот за набавка на шест нови и 12 половни воени авиони со вкупни трошоци од 2.49 милијарди евра и освен набавката, вклучуваат и трошоци за одржување, како и за набавка на опрема, односно оружје за самите авиони.

За време на Меѓународниот саем во Солун во септември минатата година, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис соопшти дека ќе набават уште шест француски воени авиони Рафал, а според грчката новинска агенција АНА-МПА во следните седмици се очекува потпишување на дополнителен договор за новите шест Рафал авиони.

loading...

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Attack on Titan Season 2 (Dub)

Pokémon Journeys: The Series Episode 88

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)

watch subbed anime TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

watch subbed anime The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

tải go88