Пецаков треба да одговара, наместо да се заканува со тужби, Мицкоски да каже дали го поддржува неговото неодговорно постапување
Пецаков треба да одговара, наместо да се заканува со тужби, Мицкоски да каже дали го поддржува неговото неодговорно постапување
ЗА ДА СЕ СПАСАТ ОД ЗАТВОР, ВМРОВЦИТЕ КРШАТ НОЗЕ, ФАЌААТ КОРОНА, ШТО ЛИ НОВО ЌЕ ИМ ТЕКНЕ САМО ДА ЗАСТАРАТ ДЕЛАТА - Миле Јанакиевски со патерици од дома донесен во судница за „Топлик“
ЗА ДА СЕ СПАСАТ ОД ЗАТВОР, ВМРОВЦИТЕ КРШАТ НОЗЕ, ФАЌААТ КОРОНА, ШТО ЛИ НОВО ЌЕ ИМ ТЕКНЕ САМО ДА ЗАСТАРАТ ДЕЛАТА - Миле Јанакиевски со патерици од дома донесен во судница за „Топлик“
МЗШВ: Јавните повици се поништени поради неправилности во постапката, се подготвуваат нови повици, земјоделците ќе можат повторно да аплицираат за истите површини
МЗШВ: Јавните повици се поништени поради неправилности во постапката, се подготвуваат нови повици, земјоделците ќе можат повторно да аплицираат за истите површини
(ЕКСКЛУЗИВНО) Ideks.mk ви го пренесува интервјуто на министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, г-дин Бујар Османи, во пресрет на заедничката средба на двете влади во Софија: Им обезбедуваме европска иднина на новите генерации
(ЕКСКЛУЗИВНО) Ideks.mk ви го пренесува интервјуто на министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, г-дин Бујар Османи, во пресрет на заедничката средба на двете влади во Софија: Им обезбедуваме европска иднина на новите генерации
АРМ изготвува анализи за потенцијално учество во случај на руска инвазија на Украина
АРМ изготвува анализи за потенцијално учество во случај на руска инвазија на Украина
ВМРО-ДПМНЕ е нервозна, нивните градоначалници се големо разочарување, време е да престанат со лаги на прес конференции
ВМРО-ДПМНЕ е нервозна, нивните градоначалници се големо разочарување, време е да престанат со лаги на прес конференции
Зеленски ја повика ЕУ да остане обединета против Русија
Зеленски ја повика ЕУ да остане обединета против Русија
НАТО ИСПРАЌА БРОДОВИ И БОРБЕНИ АВИОНИ ВО БУГАРИЈА И БАЛТИЧКИОТ РЕГИОН ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА РУСКА ИНВАЗИЈА НА УКРАИНА
НАТО ИСПРАЌА БРОДОВИ И БОРБЕНИ АВИОНИ ВО БУГАРИЈА И БАЛТИЧКИОТ РЕГИОН ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА РУСКА ИНВАЗИЈА НА УКРАИНА

ПА КАКОВ РЕЖИМ Е ОВА ЛЕБАТИ: Нема казна за Мицкоски за случајот „Боемска“, казни за објектот, сопственичката и вработениот

Нема казна за лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски за случајот „Боемска“, кој во јуни заедно со уште четири други лица седеше внатре во угостителски објект на познатата улица иако тоа беше забрането поради ковид пандемијата. Скопското обвинителствот утврдило дека од кривично-правен аспект, затекнатите гости не подлежат на кривична одговорност.

Обвинителството поднело предлог за издавање казнен налог против две физички и едно правно лице за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик, односно казни се бараат за угoстителскиот објект, за неговата сопственичка и за вработениот кој го отворил внатрешниот дел на објектот.

-Обвинетите, на 3 јуни, во периодот од 13:30 до 18:00 часот, во угостителски објект на улицата „Боемска“, не постапиле согласно прописите и наредбите за спречување на ширењето на заразната болест COVID-19. Првообвинетата, како сопственик и управител-менаџер на обвинетото правно лице, не го организирала процесот на работа на угостителскиот објект согласно Протоколот за отворање и работа на угостителски објекти за исхрана. Второобвинетиот – вработен во правното лице, во наведениот период го отворил внатрешниот, затворен дел на угостителскиот објект за работа, каде со храна и пијалоци биле послужувани пет гости. Со овие дејствија обвинетите сториле кривично дело санкционирано во ставот 1 од член 206 од Кривичниот законик, а правното лице – кривично дело предвидено во ставот 2 од истиот член, соопштија од Обвинителството.

Надлежниот јавен обвинител на Основниот кривичен суд Скопје му предложи за двете физички лица да изрече парични казни од по 100 дневни глоби со поединечна вредност на дневната глоба од 25 евра, додека за правното лице предложи парична казна во висина од 150.000 денари.

loading...

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

english dubbed anime AnimeFreak Pokémon Journeys: The Series

online anime AnimeFreak The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

anime freaks tv The Rising of the Shield Hero (Dub)

anime websites My Hero Academia Season 2 (Dub)

Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 11