Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

ПАДНА ЗАВЕСАТА, СЕГА ГРУЈО Е УГОЛ ГОЛ, ЈАВНОСТА ГО ВИДЕ НЕГОВОТО ВИСТИНСКО КРИМИНАЛНО ЛИЦЕ – Јосифовиќ: Алек Теранова за Груевски бараше офшор компанија за недвижнини

Денеска во Кривичниот суд, на рочиштето за “Плацевите на Водно”, своја одбрана даде и обвинетиот Ненад Јосифовиќ. Тој пред судот појасни дека тој бил првиот сопственик на фирмата “Сирах Лимитед” во Белизе, која потоа основала фирма ќерка во Македонија, преку која пак Никола Груевски си ги купил тајните плацеви на Водно.

-Согласно добиената меѓународна правна помош од Кипар, која ја доби обвинителството, беше наведено дека јас сум вистинскиот сопственик на компанијата “Сирах лимитед” во Белизе, истакна Јосифовиќ.

Тој појасни дека фирмата ја регистрирал преку интернет, од страна на регистрационен агент. Потоа пак истата ја отстапил на Алек Теранова.

-Во една прилика Александар Ивановски ме праша дали имам странска компанија за потребите на Никола Груевски, а која би се занимавала со градежништво. Му кажав дека имам фирма на мое име и дека можам да му ја дадам да се послужи. Отидовме во адвокатска канцеларија Чукич и Марков и му дадов одврзани раце на Алек да располага со компанијата. На сметката немаше средства, истакна Јосифовски.

Тој дополни дека како што му кажале, Груевски сакал да ја користи фирмата во областа на градежништвото, односно недвижности.

-Оттогаш сум немал никакви активности со фирмата, истакна обвинетиот.

Кога пак почнало објавувањето на “бомбите” во 2015 година дознал за што била искористена фирмата.

-По објавувањето на “бомбите” дознав за што била употребена фирмата. По тоа за истото го известив Орце Камчев. Тој ми кажа дека ќе оствари средба со управителот на “Сирах инженеринг”, Ристо Новачевски и дека има намера истата да ја купи, истакна обвинетиот Јосифовски.

На прашање на обвинителката Лиле Стефанова, тој рече дека од сметката на офшор компанијата, во Кипар, неколку пати префрлил средства на фирмата ќерка во Македонија.

-Беа префрлени милион и нешто како основачки влог на “Сирах инженеринг”, истакна Јосифовски.

На прашање на обвинителката, дали некој освен Алек побарал фирмата да ја отстапи му ја отстапи на Александар Ивановски, истакна дека можеби тоа му го кажал и Сашо Мијалков.

Отстапувањето на фирмата пак било направено во адвокатската канцеларија “Чукич и Марков”.

Тој појасни дека фирмата денеска била затворена, по негов налог.

loading...

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

free anime online Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

anime online Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

watch anime free Ranking of Kings

AnimeDao BANANA FISH Episode 24

Attack on Titan Season 2