Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања

ПАДНАА МАСКИТЕ, НЕ СЕ НИКАКВИ ЛЕВИЧАРИ, РАДИКАЛНИ ДЕСНИЧАРИ СЕ: Левица гласаше против имињата на улиците како Стив Наумов, Славко Јаневски, Блаже Конески, Салвадор Аљенде…

Советот на Град Скопје на вчерашната седница усвои одлука со која се менуваат имињата на 485 улици и 8 мостови, плоштади и други инфраструктурни објекти во градот. Ваквата одлука беше поздравена од Сојузот на борците од НОАВМ и граѓаните продолжувачи, Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ и од Фондацијата „Славко Јаневски“, но не и од Левица како партија со лева политичка идеологија.

Имено, претставничката на Левица во Советот на Град Скопје, Драгана Велковска, гласаше против оваа одлука целосно занемарувајќи го фактот дека нејзината партија како левичарска партија би требало да е идеолошки поблиска со социјалдемократите отколку со конзервативната десница предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Со вчерашната одлука на Советот на еден начин се исправа историска неправда со што се враќаат дел од старите имиња на улиците кои беа променети во текот на 2012 година спротивно на волјата на граѓаните кои живеат на тие улици. Не само што се враќаат дел од имињата кои се идеолошки поврзани со НОБ и социјалистичкото минато Железничка, Стив Наумов, Салвадор Аљенде, 4 Јули, 29 Ноември, Бихаќка, Владимир Комаров, Руди Чајавец, Жарко Зрењанин, Ратко Митровиќ и други, туку се враќаат и познатите Ленинова, Водњанска, Драчевска кои се дел од колективната меморија на скопјани. Дополнително се додаваат и Блаже Конески и Славко Јаневски кои неправедно беа запоставени од претходната локална власт, најверојатно од исто такви „идеолошки“ причини.

Се поставува прашањето колку навистина Левица е левичарска партија имајќи во предвид дека нејзината претставничка не покажа ни минимален левичарски сензибилитет да поддржи исправање на историската неправда направена со одлуката на Советот за менување на имињата на улиците од 2012 година од страна на мнозинството на ВМРО-ДПМНЕ.

loading...

Website https://animeflix.nl: Watch Samuroid Zero animeflix Episode Full black butler animeflix

Watch Sadamitsu the Destroyer (Dub) Episode 10

Website https://animekisa.in: Watch Maken-ki! Secret Training animekisa Episode 6 free anime

4Anime: Dr. Slump: Arale-chan - Penguin Mura no Shouboutai anime episode Full online free at https://4anime.biz 4anime a silent voice

Seekarticles: https://seekarticles.com/members/animefreakws/

Pinterest: https://www.pinterest.com/kissanimemx/