ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена

Паднаа жртви во Украина, Русија трупа војска, продолжува евакуацијата

Расте насилството помеѓу украинските сили и сепаратистите подржани од Москва во Источна Украина. Додека сепаратистите обвинуваат дека украинската војска утрово гранатирала неколку населени места во Доњецката народна република, при што загинале двајца цивили, и Киев пријави жртви.

Според Киев, двајца војници загинале додека министерот за внатрешни работи едвај се спасил, откако се нашол под ракетен напад за време на посетата на војниците на позицијата на разделента линија на истокот на Украина.

Инаку, вчера имало над 1400 експлозиии во отцепените региони Доњецк и Луганск информираа меѓународните набљудувачи.

Евакуацијата на цивилите од сепаратистичките територии продолжува, додека мажите кои се во години за борба се мобилизираат. Досега, во Русија минале 40.000 цивили.

Одлуката на Русија да ги задржи војниците во Белорусија, и покрај завршувањето на воените вежби, ги поттикна НАТО и САД да помислат дека Владимир Путин одлучил да ја нападне Украина во наредниот период.

Според најновите проценки на американските разузнавачки служби, Русија сега има речиси 75 отсто од своите конвенционални сили насочени против Украина.

Истовремено, рускиот амбасадор во Вашингтон ги отфрли западните тврдења дека Москва планира инвазија на Украина.

Во Полска, пак, војниците на 18-та механизирана дивизија, за време на викендот започнаа заеднички вежби во југоисточна Полска со американските војници од 82-та воздушно-десантна дивизија“.

loading...