ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ Е ГРАД ЗА СИТЕ, САРАЈ СЕ РАЗВИВА ВО ЧЕКОР СО СИТЕ ДРУГИ СКОПСКИ ОПШТИНИ
ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ Е ГРАД ЗА СИТЕ, САРАЈ СЕ РАЗВИВА ВО ЧЕКОР СО СИТЕ ДРУГИ СКОПСКИ ОПШТИНИ
(ВИДЕО) Маричиќ: Одлуката за стопирање на изградба на Прифатен центар за странци во Бардовци неопходна за да се испочитува барањето на граѓаните
(ВИДЕО) Маричиќ: Одлуката за стопирање на изградба на Прифатен центар за странци во Бардовци неопходна за да се испочитува барањето на граѓаните
ЌЕ ИМАМЕ НАЦИОНАЛНО СЛАВЈЕ - Ривалот на Орбан најавува екстрадиција на Груевски ако победи на изборите
ЌЕ ИМАМЕ НАЦИОНАЛНО СЛАВЈЕ - Ривалот на Орбан најавува екстрадиција на Груевски ако победи на изборите
Селмани: Заев е еден од ретките политичари кои имаат голема храброст да решат битни прашања
Селмани: Заев е еден од ретките политичари кои имаат голема храброст да решат битни прашања
Мисовски: По недела парламентарното мнозинство ќе се зголеми
Мисовски: По недела парламентарното мнозинство ќе се зголеми
ПУКНА ТЕШКА БРУКА - Арсовска од личната карта што ја покажа СДСМ е гласач во Петрич
ПУКНА ТЕШКА БРУКА - Арсовска од личната карта што ја покажа СДСМ е гласач во Петрич
НАНО РУЖИН: Ајде Петре! Yes We Can!
НАНО РУЖИН: Ајде Петре! Yes We Can!
(ВИДЕО) Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена
(ВИДЕО) Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена

Панчо од ДНК ќе прави пици додека трае пандемијата, негови колеги се уште не размислуваат за нова работа

Владимир Блажев познат во јавноста како Панчо од музичкото дуо ДНК, се вработи како пица мајстор. Веста ја сподели на својата официјална страница, појаснувајќи дека додека трае кризата поради пандемијата, мора да има некакви приходи.

-Од работа нема срам, појаснува тој, заблагодарувајќи се на пицеријата која што го вработила и му дала можност да го испече занаетот пица мајстор, за додека трае пандемијата има некакви приходи.

Тој вели дека три недели траела неговата обука за приготвување на гиро пити и пастрмајлии, а го пофали и неговиот колега, музичарот Огнен Здравковски, кој одлично се снашол во улогата на продавач.

И додека Панчо покажа дека мора да се снаоѓа и нема да седи со скрстени раце за време на кризата, голем дел од неговите колеги реагираат поради забраната на музички настапи во живо, тврдејќи дека освен со музика, не можат да се занимаваат со друга професија, дури и привремено.

Пред неколку месеци и фолк пејачот Јордан Митев за ,,Фокус” изјави дека доколку забраната потрае подолго време, не се срами да започне да се занимава со некоја друга професија.

-Ќе работам нешто друго кое не е поврзано со музиката, ако не знам, ќе научам. Не е здраво така да се губи времето. Колегите кои тврдат дека освен од музика, не можат да заработуваат од друга професија, колку порано се соочат со вистината, толку повеќе време ќе им остане да преземат нешто околу егзистенцијата – ни изјави тој во октомври, по што неговата изјава наиде на низа на негативни реакции и вербални напади од негови колеги, кои го обвинија за неколегијалност.

Владата во неколку наврати им додели финансиска помош на музичарите од почетокот на кризата.

Од Здружението за унапредување на правата на музичарите, „Музика – Сега!“, пак истиот месец излегоа со став дека не ја прифаќаат и јавно се оградуваат од одлуката за помош во вид на платежна картичка од 6.000 денари за естрадните уметници и останатите музичари коишто не остваруваат приходи во сите изминати месеци. Реагираа дека ниту еднаш официјално не било објавено со конкретни бројки, каде, на кој музички настан, во ресторан или пак на концерт, се заразиле повеќе луѓе.

Минатата недела, со цел да им помогне на естрадните уметници, владата им додели финансиска помош на 730 лица кои се занимаваат со музика, во висина од 21.776 денари, за два месеци. Пред тоа пак, околу 60 музичари добија помош од 14.500 денари за два месеци.

ИЗВОР: ФОКУС.МК

loading...

Website https://animebee.to: Watch One Punch Man animebee Episode 12 online anime

Durarara!! x2 Ten Episode 12

Website https://4anime.biz: Watch T7S Longing for Summer Again and Again: Harukaze 4anime Episode Full bleach 4anime

Website https://animefreak.ws: Watch Galaxy Express 999 (Dub) animefreak Episode Full animefreak dragon ball

Free-ebooks: https://www.free-ebooks.net/profile/1314594/gogoanimelol

Methodspace: https://www.methodspace.com/members/gogoanimebe/profile/