МОСКВА ВОЗВРАТИ НА САНКЦИИТЕ Путин го потпиша ембаргото за увоз на храна од САД и ЕУ
МОСКВА ВОЗВРАТИ НА САНКЦИИТЕ Путин го потпиша ембаргото за увоз на храна од САД и ЕУ
Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената болница во Тетово
Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената болница во Тетово
Како може цел објект да изгори за неколку минути? – се подготвуваат два извештаи за трагедијата во Тетово
Како може цел објект да изгори за неколку минути? – се подготвуваат два извештаи за трагедијата во Тетово
Радев на средбата со Вархеји истакнал дека декларациите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки одлуки што ќе доведат до одржливи и неповратни резултати
Радев на средбата со Вархеји истакнал дека декларациите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки одлуки што ќе доведат до одржливи и неповратни резултати
Бугарски Блиц: САД ја малтретира Бугарија поради Македонија!
Бугарски Блиц: САД ја малтретира Бугарија поради Македонија!
Османи: Двајца дипломати не го поминаа ветингот, работниот однос ќе им биде прекинат
Османи: Двајца дипломати не го поминаа ветингот, работниот однос ќе им биде прекинат
Заев: Соработката на Владата со Црвениот крст ја креваме на следно ниво, преку Стоковите резерви се обезбедува хуманитарна помош која во секое време ќе биде достапна за граѓаните
Заев: Соработката на Владата со Црвениот крст ја креваме на следно ниво, преку Стоковите резерви се обезбедува хуманитарна помош која во секое време ќе биде достапна за граѓаните
(ВИДЕО) ЗАЕВ: Граѓаните ќе изберат каква иднина сакаат за својата општина и својата татковина
(ВИДЕО) ЗАЕВ: Граѓаните ќе изберат каква иднина сакаат за својата општина и својата татковина

ПАНДЕМИЈАТА ЌЕ НАПРАВИ ДУПКА ВО БУЏЕТОТ: Вакцините за ковид-19 ќе ја чинат владата 6,7 милиони евра, ќе се купат 800 000 вакцини!

Обезбедени се пари во буџетот за набавка на вакцини и лекови против ковид-19, соопштија во дебата на МТВ премиерот Зоран Заев и министерот за финансии Фатмир Бесими.

За вакцини против ковид-19 се планирани 390 милиони денари односно 6,7 милиони евра, а за лекот „ремдесивир“ 67,5 милиони денари.

– Од кредитот со Светска банка 90 милиони предвидено е и за вакцина, а на годишните средби исто така кажаа дека дополнително ќе ѝ дадат на државата само за вакцина. Значи, има обезбедено средства и доколку се покаже потреба за повеќе, засега има доволно средства предвидени за вакцини – рече Бесими.

Премиерот Зоран Заев кажа дека нашата проекција е 800 илјади вакцини, посочувајќи и на цени од некои производители – 10,47 евра за вакцина, односно за двете дози 21 евро.

Северна Македонија е во КОВАКС-системот преку кој се резервирани вакцините. Заев соопшти дека авансот ќе го платиме веројатно на почетокот на декември, а во 2021 ќе бидат и 390-те милиони денари или 6,7 милиони евра.

– Ако има потреба за повеќе, ќе обезбедиме дополнително плус пари – рече Заев.

Тој рече и дека владата на Грција нарачала вакцини и за Северна Македонија и за Албанија и дека на разговор со претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен во петокот било соопштено дека ЕК донела одлука покрај за земјите членки на Унијата, вакцината да биде набавена и за шесте земји од Западен Балкан.

loading...

Mysteria Friends (Dub) (https://kissanime.mx/m/l2q5) Episode 10

Watch anime online for free at AnimeHeaven toradora anime heaven

AnimeFreak Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Paper: https://paper.li/HCICkAjUZq9fwf3gJvq07#/

Wakelet: https://wakelet.com/@gogoanimebe