Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

Пандемијата рапидно го зголеми бројот на бездомници во Северна Македонија, сите се згрижени во центарот во Визбегово

Расте бројот на бездомници во Северна Македонија во екот на пандемијата со Ковид-19. Ако пред три години бројката на оние кои што барале помош во Пунктот за бездомници во Момин поток се движела околу стотина лица неделно, од почетокот на пандемијата околу 160 граѓани коишто немаат покрив над главата се редовни посетители на пунктот на Црвениот крст.

„Можам со сигурност да кажам дека изминатите три години за 50 проценти се зголеми бројката на бездомниците, а тоа е резултат на ковид ситуацијата“, вели Драгана Лазаревска, координаторка на Пунктот за бездомници на Црвен крст

По повод новогодишните празници, во Пунктот за бездомници на Црвен крст на град Скопје, лоциран во Момин поток, традиционално, на бездомните лица им се доделуваат хуманитарни пакети со топла облека и храна.

Пунктот за бездомници содржи стационарен дел кој што веќе 11 години е место кое што се згрижува оваа ранлива група каде што при екстремно ниските температури е отворено 24 часа и ја дава максималната поддршка. При екстремно ниските температури од декември до март, мобилниот тим кој помага на оваа ранлива категорија, е постојано на терен за да ги лоцираат бездомниците. Тие им набавуваат ќебиња, топли напитоци, витамини вреќи за спиење, оброк, медикаменти. Тимовите излегуваат на терен и по дојава на совесни граѓани.

Пунктот за бездомници на неделна основа опслужува 150 до 160 лица. Бројката хронолошки се зголемува од година во година. Во 2008 година кога се отворил пунктот имало само десетина бездомници. Во 2012 година, бројката е зголемена на 50, за во 2017 година помош да им биде понудена на стотина бездомници. „По појавата на пандемијата во 2019 оваа бројка порасна на 150“, вели Лазаревска.

loading...

Go88 – Thiên đường giải trí cùng Game bài đổi thưởng hot nhất go88 ở đâu phần mềm hack tài xỉu go88

không rút được tiền sunwin nổ hũ sunwin sunwin online