Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа

ПАНДЕМИЈАТА, СУШАТА И ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА СИ ГО НАПРАВИЈА СВОЕТО: Храната на годишно светско ниво поскапа за 28,1 отсто

Индексот на цените на храната за цела 2021 година во просек изнесуваше 125,7 поени, што е за 28,1 отсто повеќе од претходната година, се наведува во извештајот на ФАО.

Пандемијата и сè понеизвесните климатски услови оставаат малку простор за оптимизам за враќање на постабилни пазарни услови во 2022 година, велат од ФАО.

Глобалните цени на храната благо паднаа во декември бидејќи меѓународните котации за растителни масла и шеќер значително се намалија од високите нивоа, но тоа не е голема утеха, бидејќи цените на храната се зголемија за повеќе од 28 отсто на годишно ниво минатата година, се вели во најновиот извештај на Организација за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО).

Индексот на цените на храната, пресметан од ФАО, во декември во просек изнесуваше 133,7 поени, што е за 0,9 отсто помалку во однос на ноември, но е за 23,1 отсто повисок од декември 2020 година.

„Иако високите цени на храната имаат тенденција да го поттикнат производството, високите трошоци за влез, моменталната глобална пандемија и сè понеизвесните климатски услови оставаат малку простор за оптимизам за враќање на постабилни пазарни услови во 2022 година“, рече Абдолреза Абасијан, висок економист во ФАО.

Цените на житото се зголемија во просек за 27,2 отсто минатата година, достигнувајќи го највисокото ниво од 2012 година, при што пченката скокна за 44,1 отсто, пченицата 31,3 отсто и оризот 4,0 отсто.

Цените на растителните масла достигнаа највисоко ниво во историјата во 2021 година, пораснаа за 65,8 отсто во споредба со 2020 година.

На годишно ниво, пак, лани цените на шеќерот пораснале за 29,8 отсто, на највисоко ниво од 2016 година.

Котациите за месо останаа главно стабилни во декември, но се зголемија за 12,7 отсто во 2021 година во споредба со претходната година. Млекото минатата година во просек за 16,9 отсто било поскапо од 2020 година.

loading...

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

dubbed anime My Hero Academia Season 2

watch anime Attack on Titan Season 3 Part 2

anime websites Death Note (Dub)

AnimeDao One Piece

Kiss x Sis (TV)

tải go88