ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

Папа Франциск: Чувањето домашни миленици наместо деца ни ја одзема човечноста

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, ризикуваше во средата да го предизвика гневот на сопствениците на разни животинки ширум светот, сугерирајќи дека луѓето кои ги заменуваат децата со домашни миленичиња искажуваат „одредена себичност“.

Зборувајќи за родителството во текот на општата аудиенција во Ватикан, папата изрази жалење што домашните миленици „понекогаш го заземаат местото на децата“ во општеството.

Денес… гледаме облик на себичност. Гледаме дека некои луѓе не сакаат да имаат дете. Понекогаш имаат едно, и тоа е тоа, но имаат кучиња и мачки кои ги заменуваат децата. Ова може да ги насмее луѓето, но тоа е стварноста, забележа папата Франциск.

Практика е, продолжи поглаварот на католичката заедница од 1,3 милијариди луѓе во светот, „отфрлањето на татковското и мајчинството и нѐ смалува, ни ја одзема човечноста.

Значи, „цивилизацијата старее без човечност, бидејќи го губиме богатството на татковството и мајчинството, а земјата е таа која пати“, рече папата Франциск во салата именувана по еден од неговите претходници во Светата столица, папата Павле Шести.

Папата Франциск во минатото беше фотографиран како гали кучиња, дозволи јагне да му се префрли преку рамото во текот на Богојавление во 2014-та, а дури галеше и тигар и младенче од пантер. Но додека неговиот непосреден претходник Бенедикт Шеснаесетти беше љубител на мачките, не е познато дали Франциск има домашен миленик во својата ватиканска резиденција.

Папата Франциск во 2014 година за дневниот весник Il Messaggero рече дека да се има домашни миленичиња наместо деца претставува „уште еден феномен на културната деградација“, како и дека емоционалниот однос со домашните миленичиња е „полесен“ од „сложениот“ однос меѓу родителите и децата.

Во средата, пак, папата повикувајќи ги двојките кои од биолошки причини не можат да имаат деца да размислат за посвојување, ги повика потенцијалните родители да „не се плашат“.

Да се има деца секогаш е ризик, но поголем е ризикот во тоа да немаш деца, со отфрлање на татковството.

Аргентинскиот понтификс во минатото ја осудуваше „демографската зима“ или падот на наталитетот во развиениот свет. На почетокот од годинава го критикуваше модерното општество во коешто кариерата и заработката на многумина им се адут во градењето на семејството, нарекувајќи го таквиот менталитет „гангрена за општеството“.

loading...

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime Redo of Healer Episode 10

GoGoAnime JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

GoGoAnime To Your Eternity

One Piece (Dub)

anime stream Bleach (Dub)