Во Софија, средба на министерката Петровска со офицери на Армијата на Република Северна Македонија кои се на школување во Бугарија
Во Софија, средба на министерката Петровска со офицери на Армијата на Република Северна Македонија кои се на школување во Бугарија
Вицепремиерката Грковска за ТВ „Сител“: Дигитална трансформација на општеството е неминовна, основна алатка за тоа е електронската лична карта
Вицепремиерката Грковска за ТВ „Сител“: Дигитална трансформација на општеството е неминовна, основна алатка за тоа е електронската лична карта
ПЕТРОВСКА: Војници од нашата армија во јуни одат во мисија во контингентот на Латвија, РСМ е за отворени врати за нови членки во НАТО
ПЕТРОВСКА: Војници од нашата армија во јуни одат во мисија во контингентот на Латвија, РСМ е за отворени врати за нови членки во НАТО
(ВИДЕО) Османи учествуваше на 132- та сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа / Osmani mori pjesë në seancën e 132-të të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës
(ВИДЕО) Османи учествуваше на 132- та сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа / Osmani mori pjesë në seancën e 132-të të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës
НА ПЕТРЕ МУ ПРЕКИПЕ ОД ДАНЕЛА И НЕЈЗИНИТЕ НАПАДИ КОН НЕГО, ЈА НАРЕЧЕ ГРАДОНАЧАЛНИК ОД АЛИ ЕКСПРЕС: Заради нашиот ГРАД упорно ги премолчувам Вашите глупости и Ви молчам 6 месеци
НА ПЕТРЕ МУ ПРЕКИПЕ ОД ДАНЕЛА И НЕЈЗИНИТЕ НАПАДИ КОН НЕГО, ЈА НАРЕЧЕ ГРАДОНАЧАЛНИК ОД АЛИ ЕКСПРЕС: Заради нашиот ГРАД упорно ги премолчувам Вашите глупости и Ви молчам 6 месеци
Грковска домаќин на конференцијата „Отворено за корупцијата во спортот“: Мораме отворено да зборуваме за аномалиите и предизвиците, ако сакаме да го вратиме спортот на вистинските патеки
Грковска домаќин на конференцијата „Отворено за корупцијата во спортот“: Мораме отворено да зборуваме за аномалиите и предизвиците, ако сакаме да го вратиме спортот на вистинските патеки
БОМБА НА ЉУБЧО: МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА НЕ ЈА СОЗДАДЕ ТИТО, ТУКУ ЈА СОЗДАДОА БУГАРСКИТЕ ПРЕДАВСТВА, БУГАРИЈА МНОГУ ПАТИ ВО ИСТОРИЈАТА ГИ ОСТАВИ МАКЕДОНЦИТЕ НА ЦЕДИЛО
БОМБА НА ЉУБЧО: МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА НЕ ЈА СОЗДАДЕ ТИТО, ТУКУ ЈА СОЗДАДОА БУГАРСКИТЕ ПРЕДАВСТВА, БУГАРИЈА МНОГУ ПАТИ ВО ИСТОРИЈАТА ГИ ОСТАВИ МАКЕДОНЦИТЕ НА ЦЕДИЛО
Средба Петровска – Заков во Софија: Кога сте НАТО, не сте сами, кога сте во сојуз работиме едни со други, заедно се развиваме и стануваме посилни
Средба Петровска – Заков во Софија: Кога сте НАТО, не сте сами, кога сте во сојуз работиме едни со други, заедно се развиваме и стануваме посилни

Папата Франциск од Атина: Почит за „Договорот од Преспа“

Почит за „не лесниот пат што доведе до Договорот од Преспа, потпишан меѓу Грција и Северна Македонија“, изрази папата Франциск во неговото обраќање за време на свеченоста во претседателската палата во Атина, во присуство на претставници на грчкиот државен врв, јави дописничката на МИА од Атина.

Папата, ги спомена актуелните предизвици, климата, пандемијата, заедничкиот пазар и, пред сè, широко распространетоста на сиромаштија, направи паралела со Одисеј од епот на Хомер, истакнувајќи дека се „предизвици кои бараат од нас конкретно и активно да соработуваме“.

-Тоа ѝ е потребно на меѓународната заедница, за да отвори патишта за мир преку мултилатерализам, кој нема да заврши да биде задушен од прекумерните националистички претензии. Ова ѝ е потребно на политиката, за да ги стави заедничките потреби пред приватните интереси. Можеби изгледа како утопија, безнадежно патување во бурно море, долга и недостижна одисеја. Сепак, патувањето во разбранувано море, како што учи големиот хомерски еп, често е единствениот пат. А до целта стигнува ако е водена од желбата за домот, од потрагата заедно да одиме напред, од „nostos algos“, од носталгијата. Во таа насока, би сакал да ја обновам мојата почит за тешкиот пат што доведе до „Договорот од Преспа“, потпишан меѓу оваа Република и таа на Северна Македонија, порача папата во неговото обраќање.

На присутните, во Премиерската палата во Атина, во присуство на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, министри од неговата Влада, претставници на црквата, како и новинари, говор одржа и претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу.

Папата Франциск утрово пристигна во тридневна посета на Грција и оствари средби како со Сакалеропулу, така и со Мицотакис.

loading...

sites to watch anime. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

watch anime GoGoAnime DARLING in the FRANXX

english anime Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

watch animes GoGoAnime The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants (Dub)

GoGoAnime That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

watch subbed anime My Hero Academia Season 3

tải go88