Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

“Париски рефлексии“ е изложбата што денеска беше отворена во Чифте амам во Старата чаршија, а на која се изложени дела од познати уметници кои се директно под влијание на париската школа

🖼🎨 “Reflektime parisiene” është ekspozita që u hap sot në Çifte Amam, në Çarshinë e Vjetër dhe ku po ekspozohen vepra të artistëve të njohur vendas të cilët janë ndikuar drejtpërdrejt nga shkolla e Parisit.
Kjo ngjarje e rëndësishme, organizuar në bashkëpunim të Institutit francez në Shkup dhe Galerisë Kombëtare për nderë të Frankofonisë, reflektoi artin e vërtetë dhe mblodhi artdashës të shumtë.
Ekspozitën e ndoqëm bashkë me drejtoreshën e Galerisë Kombëtare, Dita Starova Qerimi, ministren e Kulturë, Bisera Kostadinovska – Stojçevska, ambasadorin e Francës Siril Bomgartner, ambasadorin e BE-së Dejvid Geer, ambasadorin e Shqipërisë, Fatos Reka, drejtorin e Institutit Francez në Shkup, Igo Beshtel dhe shumë artistë.
——————
🖼🎨 “Париски рефлексии“ е изложбата што денеска беше отворена во Чифте амам, во Старата чаршија, а на која се изложени дела од познати уметници кои се директно под влијание на париската школа.
Овој значаен настан, организиран во соработка со Францускиот институт во Скопје и Националната галерија во чест на Франкофонијата, ја одрази вистинската уметност и собра многу љубители на уметноста.
На изложбата присуствувавме заедно со директорката на Националната галерија Дита Старова Ќерими, министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска, амбасадорот на Франција Сирил Бомгартнер, евроамбасадорот Дејвид Гир, амбасадорот на Албанија Фатос Река, директорот на Институтот во Скопје, Иго Бештел и многу уметници.

loading...

play go88 go88 live go88 phiên bản mới nhất

https://sunwin.gg/