Грковска - Кицара: Стандардизација на сите институции ни е потребна зашто е услов за подобрување на квалитетот на услугите кон граѓаните
Грковска - Кицара: Стандардизација на сите институции ни е потребна зашто е услов за подобрување на квалитетот на услугите кон граѓаните
Заменик секретар на Советот за безбедност на Руската Федерација, Рашид Нургалиев, денеска изјави дека Русија се соочува со тешкотии, па дури и прави грешки во воената кампања во Украина
Заменик секретар на Советот за безбедност на Руската Федерација, Рашид Нургалиев, денеска изјави дека Русија се соочува со тешкотии, па дури и прави грешки во воената кампања во Украина
Русија условува: Тргнете ги санкциите за да ги отвориме пристаништата за жито
Русија условува: Тргнете ги санкциите за да ги отвориме пристаништата за жито
Патријарх Порфириј: Зацелена раната на расколот стара 55 години
Патријарх Порфириј: Зацелена раната на расколот стара 55 години
Османи на 132- та сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа
Османи на 132- та сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа
СЗО со важен апел до Русија: Обезбедете здравствена заштита на цивилното население во местата под руска окупација во Украина
СЗО со важен апел до Русија: Обезбедете здравствена заштита на цивилното население во местата под руска окупација во Украина
Николоски: Членството во ЕУ не смее да има алтернатива
Николоски: Членството во ЕУ не смее да има алтернатива
Се надевам Ахмети еден ден ќе заврши како Груевски, вели Села
Се надевам Ахмети еден ден ќе заврши како Груевски, вели Села

ПЕНДАРОВСКИ БЕШЕ ВО ПРАВО, ПЕТКОВ ПОТСЕТУВА НА ЗАЕВ И ЦИПРАС: НИЕ НА БАЛКАНОТ СИТЕ ТРЕБА ДА СИ ЈА ПРОМЕНИМЕ СВЕСТА, МНОГУ МИ БЕШЕ СРАМ НА ХАРВАРД КОГА СЕ КОРИСТЕШЕ ТЕРМИНОТ БАЛКАНИЗАЦИЈА ЗА ДА СЕ ОПИШЕ ОПШТЕСТВЕН ХАОС

– Умрев од срам кога на Харвард професорот по економија користеше термин Балканизација кога сакаше да опише како некоја држава влегува во економски и политички хаос. Ние на балканот сите треба да ја промениме свеста. Имаше една анкета пред неколку месеци за тоа кои народи најмногу се критички спрема себе и спрема своите соседи, Финска беше број еден најмногу критична кон себе а најмалку кон соседите, ние на балканот бевме на дното, нула критичност спрема себе но најголема критичност спрема соседите и целиот свет. Сите ни се криви. Мораме да го намалиме говорот на омраза и да ги отвориме малку очите, сетилата, свеста да се однесуваме европски спрема сите околу нас.

Бугарскиот премиер Петков во интервју со Сител. Човекот е навистина освежување на балканската политичка сцена. Потсетува на Заев, Пендаровски беше во право.

loading...
tải go88