ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

Пендаровски го осуди рускиот напад врз Украина, закажана седница на Советот за безбедност

Македонскиот претседател Стево Пендаровски соопшти дека изразува силна осуда за воените дејствија кои Русија ги презема над Украина. Тој за денеска во 14 часот свика седница на Советот за безбедност на која ќе се дискутира за руската агресија врз Украина.

Пендаровски вели дека овие дејствија неизбежно ќе водат кон ненадоместлива загуба на човечки животи и материјална штета.

„Инвазијата на Украина од страна на Русија е напад на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина, сериозна повреда на основните принципи на меѓународното право, удар врз демократскиот поредок и закана за стабилноста на Европа“, вели Пендаровски.

Тој додава дека Северна Македонија како членка на НАТО се приклучува кон повикот на Алијансата насочен кон Русија за прекин на воените дејствија на територијата на Украина.

„Во име на граѓаните на Северна Македонија, изразувам солидарност со украинскиот народ во овие тешки времиња“, вели Пендаровски.

Руските сили ја нападнаа Украина откако Путин нареди „специјална операција“
Русија денеска нападна повеќе градови во Украина. Западните новински агенции рано на 24 февруари соопштија дека руските копнени сили влегуваат во Украина од различни позиции во Русија и Белорусија.

Експлозии и пукотници беа забележани во Киев и други украински градови, откако рускиот претседател Владимир Путин најави „специјална“ операција за „демилитаризација“ на земјата, потег што може да сигнализира почеток на тешки борби меѓу двете земји.

Засега нема информации за повредени или загинати. Украинскиот пртетседател Володимир Зеленски изјави дека Русија извршила ракетни напади врз украинската инфраструктура и граничната полиција на земјата и дека експлозии се слушнале во многу градови.

Тој рече дека е прогласена воена состојба низ целата земја и дека телефонски разговарал со американскиот претседател Џо Бајден.

loading...

https://tai.go88.is/

không vào được sunwin danh bai doi thuong sunwin sunwin bịp