Приведени три лица, родители си ја продале ќерката на Белгиец, поднесена кривична пријава
Приведени три лица, родители си ја продале ќерката на Белгиец, поднесена кривична пријава
Продолжува герила-акцијата против дезинформациите: Внимание, се појавија лажговците со кратки нозе – не наседнувајте!
Продолжува герила-акцијата против дезинформациите: Внимание, се појавија лажговците со кратки нозе – не наседнувајте!
(ВИДЕО) РОМИТЕ ВО ПРИЛЕП САМИТЕ ГИ АСФАЛТИРААТ УЛИЦИТЕ СО СВОИ ПАРИ, ВЕЛАТ ДЕКА ВМРО ДПМНЕ ГИ ИЗМАМИ, ИМ ВЕТИ УЛИЦИ А НЕ НАПРАВИ НИШТО!
(ВИДЕО) РОМИТЕ ВО ПРИЛЕП САМИТЕ ГИ АСФАЛТИРААТ УЛИЦИТЕ СО СВОИ ПАРИ, ВЕЛАТ ДЕКА ВМРО ДПМНЕ ГИ ИЗМАМИ, ИМ ВЕТИ УЛИЦИ А НЕ НАПРАВИ НИШТО!
ЈП „Градски паркинг“ со кампања за подобри услуги кон граѓаните под мотото „Не молчи, пријави! Заедно против неправилностите!“
ЈП „Градски паркинг“ со кампања за подобри услуги кон граѓаните под мотото „Не молчи, пријави! Заедно против неправилностите!“
Ангеловска-Бежоска: Очекувањата се дека каматните стапки ќе одат нагоре, се прават обиди тоа да биде умерено
Ангеловска-Бежоска: Очекувањата се дека каматните стапки ќе одат нагоре, се прават обиди тоа да биде умерено
Од продажбата на биоразградливи кеси собрани 44 милиони денари, се планира набавка на контејнери за селектирање на отпад
Од продажбата на биоразградливи кеси собрани 44 милиони денари, се планира набавка на контејнери за селектирање на отпад
Каков дебакл, пропаднатата блокада Мицкоски ја замени со протест за месец од сега
Каков дебакл, пропаднатата блокада Мицкоски ја замени со протест за месец од сега
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПОЛИЦИСКИОТ РАЗГОВОР СО НОВИНАРКАТА ДЕЛЕВСКА МУ ПРИПАЃА НА ВРЕМЕТО НА РЕЖИМОТ
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПОЛИЦИСКИОТ РАЗГОВОР СО НОВИНАРКАТА ДЕЛЕВСКА МУ ПРИПАЃА НА ВРЕМЕТО НА РЕЖИМОТ

Пендаровски за „Анадолија“: Брисел и европските партнери одговорни за одложувањето на процесот на интеграција

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, изјави дека раководството на Европската унија и европските партнери се одговорни за одложувањето на процесот на интеграција на таа земја и Турција, кои со години имаат статус на кандидати.

„За жал, европските приказни за обете земји не се успешни. Никој не е виновен, би сакал да барам вина од нас, но не можам да избегнам да зборувам за голата вистина. Нашите европски партнери и Брисел се одговорни за тоа“, изјави Пендаровски за турската новинска агенција Анадолија.

Турција започна преговори за полноправно членство во ЕУ во 2005 година и досега не се направени поголеми чекори кон таа цел.

Пендаровски додаде дека Северна Македонија чека во процесот на интеграција во ЕУ повеќе од 16 години од 2005 година.

„Се уште го чекаме почетокот. Чекаме почеток на преговори, а не за влез во ЕУ. Заедно со долгогодишните несогласувања што ги имаме со соседна Грција, друг проблем се блокадите што доаѓаат од нашиот источен сосед Бугарија“, рече Пендаровски.

Тој додаде дека, спротивно на традицијата на интегративните процеси, некои историски теми постојано се ставаат на маса.

„Се обидуваме да ги надминеме блокадите на некој начин и да го започнеме процесот на преговори што е можно поскоро. Во овој контекст, можеме само да изразиме надеж. Нашата единствена надеж е да го започнеме процесот што е можно побрзо и дека, по неговото завршување, можеме да станеме полноправна членка. Се разбира, Северна Македонија и Турција се дел од обединета Европа, не само во географска, цивилизациска, културна и економска смисла, туку и во секоја друга смисла“, нагласи Пендаровски.

Пендаровски рече дека економската соработка меѓу Северна Македонија и Турција е засилена во изминатите 10 до 12 години.

„Денес Турција е во првите 10 инвеститори во земјата. Најновите статистички податоци покажуваат дека Турција е на шестото место на таа 10 листа на најголеми инвеститори во Северна Македонија“.

„И обемот на трговија меѓу нашите земји е помеѓу петтото и седмото место на таа топ 10 листа, што значи дека Турција е еден од најважните инвеститори во земјата“.

loading...

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime freak site JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)

anime website AnimeFreak SK8 the Infinity

Attack on Titan Final Season (Dub)

anime freaks tv One Piece (Dub)

old animefreak Boruto: Naruto Next Generations

tải go88