И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ), потоа ќе има марш по улиците и концерт на стадионот на АРМ
Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ), потоа ќе има марш по улиците и концерт на стадионот на АРМ

Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија

Бугарски „Капитал“ јавува дека за време на коалицискиот совет, премиерот Кирил Петков најавил дека ќе бара условите што ги постави Бугарија за решавање на спорот со Македонија да бидат вклучени во преговарачката рамка со Европската комисија (ЕК).

Прашањето за Северна Македонија беше покренато во коалицискиот совет откако минатата недела се појавија тензии меѓу партнерите поради сомневањата дека премиерот Кирил Петков може сам да преземе чекори за да ја деблокира во последен момент Македонија.

Сличен начин за излез од ќорсокакот пред петочната средба навести и копретседателот на „Демократска Бугарија“ Христо Иванов.

Според бугарските медуми коалициските партнери биле информирани за силната посветеност на францускиот претседател Емануел Макрон за изнаоѓање излез од спорот и за веројатноста премиерот Петков и претседателот Радев да бидат поканети да го посетат Париз на почетокот на јуни за да разговараат за ова прашање.

loading...

rút tiền go88 bị từ chối go88 events Chơi ngay Game Bài Go88 có tặng code tân thủ 2022

https://sunwin.gg/