Бектеши: Честитки до поглаварот на МПЦ-ОА и сите православни верници по повод автокефалноста на МПЦ, политиките на добрососедство се од голема важност за целиот регион
Бектеши: Честитки до поглаварот на МПЦ-ОА и сите православни верници по повод автокефалноста на МПЦ, политиките на добрососедство се од голема важност за целиот регион
БЕСИМИ: РЕБАЛАНС КАКО ОДГОВОР НА КРИЗАТА И ЗАЧУВУВАЊЕ НА РАСТОТ
БЕСИМИ: РЕБАЛАНС КАКО ОДГОВОР НА КРИЗАТА И ЗАЧУВУВАЊЕ НА РАСТОТ
(ВИДЕО) ОСВЕН ШТО СЕ ИЗБРУКА МОРАЛНО ПРЕД СВЕТОТ, РУСИЈА СЕ ПОСРАМИ И ВОЕНО, УКРАИНА ГИ ПОКАЖА СИТЕ СЛАБОСТИ НА РУСКАТА ВОЕНА МАШИНА
(ВИДЕО) ОСВЕН ШТО СЕ ИЗБРУКА МОРАЛНО ПРЕД СВЕТОТ, РУСИЈА СЕ ПОСРАМИ И ВОЕНО, УКРАИНА ГИ ПОКАЖА СИТЕ СЛАБОСТИ НА РУСКАТА ВОЕНА МАШИНА
(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ, ПЕНДАРОВСКИ И МИЦКОВСКИ СО ЧЕСТИТКИ ЗА АВТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ: ОВА Е ГОЛЕМ ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА НАШИОТ НАРОД И ДРЖАВА
(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ, ПЕНДАРОВСКИ И МИЦКОВСКИ СО ЧЕСТИТКИ ЗА АВТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ: ОВА Е ГОЛЕМ ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА НАШИОТ НАРОД И ДРЖАВА
(ВИДЕО) Запленети над 1100 метри мрежа и околу 100 килограми риба во Преспанското езеро
(ВИДЕО) Запленети над 1100 метри мрежа и околу 100 килограми риба во Преспанското езеро
Ковачевски - Драги: Проширувањето на ЕУ е клучно за просперитет на регионот и на Европа
Ковачевски - Драги: Проширувањето на ЕУ е клучно за просперитет на регионот и на Европа
Бектеши: Верски објекти и приватни училишта направиле сериозни злоупотреби – плаќале пониска цена на електрична енергија
Бектеши: Верски објекти и приватни училишта направиле сериозни злоупотреби – плаќале пониска цена на електрична енергија
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) УБАВ ДЕН ДЕНЕСКА: ДОДЕКА ВЛАДИНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА СЕ ПОКЛОНУВАШЕ НАД ГРОБОТ НА КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО ЦРКВАТА СВЕТИ КЛЕМЕНТЕ ВО РИМ, МПЦ ДОБИ АВТОКЕФАЛНОСТ ВО СКОПЈЕ
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) УБАВ ДЕН ДЕНЕСКА: ДОДЕКА ВЛАДИНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА СЕ ПОКЛОНУВАШЕ НАД ГРОБОТ НА КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО ЦРКВАТА СВЕТИ КЛЕМЕНТЕ ВО РИМ, МПЦ ДОБИ АВТОКЕФАЛНОСТ ВО СКОПЈЕ

Петков: Која било влада во Бугарија ако веднаш потпише договор со Македонија, веднаш ќе падне

Новиот бугарски премиер Кирил Петков се чини дека сака да воспостави „бизнис-пристап“ во односите со Северна Македонија, оценува европското издание на „Политико“.

Откако потсетува дека бугарското вето ги зголеми фрустрациите и на Балканот и во Брисел каде што се тврди дека официјална Софија го поткопува кредибилитетот на ЕУ и остава вакуум за влез и влијание на Русија, Турција и Кина во регионот, порталот вели дека новата бугарска Влада не планира да се откаже од барањата што се однесуваат на историскиот спор со Македонија. А премиерот Петков изјави дека негова цел е поширок дијалог и економска соработка за подобрување на односите.

„Пристапот е засилување на постојните позиции“, пишува „Политико“ и потсетува дека Петков најави работни групи кои ќе работат на односите „многу напорно во наредните шест месеци“, но одбива да каже краен рок за процесот.

„Не верувам дека која било влада сега може да излезе пред народот и да каже ‘во ред, заборавете ги сите проблеми, ајде да потпишеме договор‘, бидејќи таа влада веднаш ќе падне“, вели Петков.

Наместо тоа, се додава, целта е да им се покаже на луѓето зошто соработката е важна преку средби на извршните директори на бугарски и македонски компании и создавање врски.

„Сакам да можам да летам од Софија до Скопје директно, не сакам да летам преку Виена. Сакам да ја имам првата железничка врска, ако е можно – барем планот за тоа. Сакаме да имаме заеднички културен календар“, изјавил Петков меѓу другото за „Политико“.

loading...

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

6 LOVERS

Bleach Episode 365

Fairy Tail (Dub) Episode 168

6 LOVERS Episode 4

english dubbed anime ANIMEFLIX That Time I Got Reincarnated as a Slime