ШОКАНТНО: ГРАД СКОПЈЕ СО РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ ПРЕДЛАГА КРАТЕЊЕ НА ПАРИТЕ НАМЕНЕТИ ЗА КЛУЧКАТА КАЈ МОМИН ПОТОК И БУЛЕВАРИТЕ ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА?!
ШОКАНТНО: ГРАД СКОПЈЕ СО РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ ПРЕДЛАГА КРАТЕЊЕ НА ПАРИТЕ НАМЕНЕТИ ЗА КЛУЧКАТА КАЈ МОМИН ПОТОК И БУЛЕВАРИТЕ ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА?!
РУСИЈА И УКРАИНА РАЗМЕНИЈА 140 ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ, МЕЃУ НИВ 43 СЕ ОД БОРЦИТЕ ОД АЗОВСТАЛ
РУСИЈА И УКРАИНА РАЗМЕНИЈА 140 ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ, МЕЃУ НИВ 43 СЕ ОД БОРЦИТЕ ОД АЗОВСТАЛ
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид: Безбедноста на регионот е геополитички императив на Алијансата
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид: Безбедноста на регионот е геополитички императив на Алијансата
Сме имале повеќе вакви акции, ама одзивот на кавадарчани да спасат нечиј живот е нешто невидено, кажа доктор Петличковски
Сме имале повеќе вакви акции, ама одзивот на кавадарчани да спасат нечиј живот е нешто невидено, кажа доктор Петличковски
БОМБА НА БЕКТЕШИ: БИЗНИСМЕНИ МИЛИОНЕРИ СО ПОВЛАСТЕНА СТРУЈА ГРЕАТ ЦЕЛИ БАЗЕНИ И КОПААТ КРИПТОВАЛУТИ!
БОМБА НА БЕКТЕШИ: БИЗНИСМЕНИ МИЛИОНЕРИ СО ПОВЛАСТЕНА СТРУЈА ГРЕАТ ЦЕЛИ БАЗЕНИ И КОПААТ КРИПТОВАЛУТИ!
Пратеничката Снежана Калевска – Ванчева за ,,Фокус” открива кој пратеник ја снимал во деколте
Пратеничката Снежана Калевска – Ванчева за ,,Фокус” открива кој пратеник ја снимал во деколте
Ковачевски до Милошоски: Ако сакате јавна расправа со поранешни премиери, треба да дојдат сите премиери, ама Груевски ви е во странство
Ковачевски до Милошоски: Ако сакате јавна расправа со поранешни премиери, треба да дојдат сите премиери, ама Груевски ви е во странство
Тупанчески: Ветингот на судии може да биде направен и со постојните законски решенија
Тупанчески: Ветингот на судии може да биде направен и со постојните законски решенија

Петровска во посета на Командата за операции во Куманово и на армиските припадници во касарната „Илинден“: армијата го заслужува вложувањето во одбраната

Министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на началникот на Генералштабот, генералот Васко Ѓурчиновски, денеска ја посети Командата за операции на Армијата на Република Северна Македонија во кумановската касарна „Боро Менков“ и припадниците на Логистичката база, Баталјонот за специјални сили и Ренџерскиот баталјон во касарната „Илинден“ во Скопје.

Министерката Петровска на средбите порача дека Армијата многупати го покажа своето место во општеството, пристигнувајќи прва во помош на граѓаните секогаш кога е потребно.

„Граѓаните најголема доверба имаат во вас, во целата Армија и тоа е повеќе од заслужено. Нашиот приоритет е онака како што вие се грижите за државата, така и државата да се грижи за вас, да ви овозможиме да имате одлични услови за работа, да работите со најсовремена опрема и да имате можност да вежбате и да се обучувате континуирано“, рече министерката во Командата за операции.

Петровска порача дека буџетирањето на одбраната кое е основа на развојот е стабилно и во постојан раст. Годинава одбранбениот буџет е во висина од 1,77 проценти од бруто-домашниот производ, а Министерството и Владата остануваат цврсто на ставот дека планот за одвојување на 2 проценти од БДП до 2024 година за одбраната, ќе се реализира.

„Овие средства ги користиме умно и домаќински. Парите на граѓаните се користат за набавка на софистицирана опрема и за зголемување на капацитетите на нашата Армија да одговори на секоја потреба на граѓаните и на државата. Повеќе средства за одбраната значи подобра Армија и помотивирани припадници“, подвлече министерката.

Командантот на Командата за операции, бригадниот генерал Бесник Емини ја информираше министерката за активностите и надлежностите на Командата и за плановите за развој на нејзините цели и способности.

Во касарната „Илинден“ во Скопје, министерката беше брифирана за активностите на Логистичката база, баталјонот за специјални сили и Ренџерскиот баталјон. Припадниците на овој баталјон пред министерката Петровска изведоа показна вежба на алпинистичката кула, додека армиските специјалци прикажаа дел од своите способности во боречки вештини.

loading...

game bài go88 play go88 đăng nhập go88 pc

sunwin energy and infra pvt ltd miễn phí tải game sunwin Game bài số 1 Châu Á - Link tải Sunwin 2022