Лукаревска: Поголем број кандидатки на локалните избори
Лукаревска: Поголем број кандидатки на локалните избори
БОМБА НА ПОРТАЛОТ А1ОН - ЕВЕ ДОКАЗ ДЕКА СЕ СПРЕМАЛ ДА БЕГА: Камчев ги распослал парите по фирми во 6 земји во светот, но фирмите во земјава ги ставил под хипотека!
БОМБА НА ПОРТАЛОТ А1ОН - ЕВЕ ДОКАЗ ДЕКА СЕ СПРЕМАЛ ДА БЕГА: Камчев ги распослал парите по фирми во 6 земји во светот, но фирмите во земјава ги ставил под хипотека!
Премиерот Заев на работен појадок со амбасадорите на земјите од Вишеградската Група: Благодарност за земјите од В4 за нивната силна поддршка за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан
Премиерот Заев на работен појадок со амбасадорите на земјите од Вишеградската Група: Благодарност за земјите од В4 за нивната силна поддршка за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан
ЕУРОСТАНДАРД БАНКА Е КРИМИНАЛ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Фирми земале кредити од еден и пол милион евра иако имале само еден вработен!!!
ЕУРОСТАНДАРД БАНКА Е КРИМИНАЛ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Фирми земале кредити од еден и пол милион евра иако имале само еден вработен!!!
Скопје на плус 40 степени: Граѓани колабираат во автобус, на пазар, во Итна помош и по 100 повици
Скопје на плус 40 степени: Граѓани колабираат во автобус, на пазар, во Итна помош и по 100 повици
(ВИДЕО) Вистинска градежна експанзија се случува во општина Кавадарци: Се реконструира улица „Ресавска“ во Кавадарци
(ВИДЕО) Вистинска градежна експанзија се случува во општина Кавадарци: Се реконструира улица „Ресавска“ во Кавадарци
ЈОВАНОСКИ: Најостро го осудувам дискриминаторскиот однос на менаџментот и вработените во спортско-рекреативниот центар „Маркови кули“, кон наши сограѓани од ромската етничка заедница
ЈОВАНОСКИ: Најостро го осудувам дискриминаторскиот однос на менаџментот и вработените во спортско-рекреативниот центар „Маркови кули“, кон наши сограѓани од ромската етничка заедница
Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод
Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

ПИШТЕЊЕ И ВРИШТЕЊЕ ВО ОХРИД: СЕ УРИВААТ ПЛАТФОРМИТЕ НА НАЈАТРАКТИВНИТЕ ПЛАЖИ НА ОХРИДСКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ, ОД ОПШТИНАТА ВЕЛАТ ДЕКА ЌЕ СЕ ОТСТРАНИ СЀ ШТО Е НЕЛЕГАЛНО

Денеска се уриваше платформата на една од најатрактивните плажи на брегот, плажата „Куба либре“. (Фото: СДК.МК)

Акцијата за отстранување на бесправно изградените објекти долж Охридското езеро денеска продолжи со отстранување на платформата на една од најатрактивните плажи на брегот, плажата „Куба либре“. Рушењето, кое се одвива под силно полициско обезбедување, ќе продолжи и на плажите „Кадмо“ и „Бела Виста“.

Правниот застапник на „Куба Либре“, Михаил Кичеец вели дека преземените активности на Општина Охрид не се во согласност со законот. Според него активностите започнале без претходно доставено решение за отстранување на објектот, како и дека процесот за јавно наддавање за закуп на плажите спроведен во 2018 година не е завршен и од таму не може да се каже дека објектите врз кои сега се постапува се нелегални.

„Иако во моментов се постапува дел доброволно, дел присилно од страна на општината ‘Куба либре‘ започнаа сами да ја отстрануваат платформата. Постапката не е законска. Тоа е сериозно пречекорување на овластувањата на Општина, решение нема официјално и не знаеме што ќе се руши. Струјата е исклучена противзаконски, објектот не работи“, вели адвокатот Кичеец.

Досегашните концесионери на плажата „Куба либре“ имале поднесено барање до Општината за одлагање на извршувањето, но не било постапено по истото.

„Со уривањето се прави штета на закупците, но и на вработените кои ќе останат без работа. Ќе страда цел туристички сектор и Охрид. Ќе се преземе адекватна реакција“, додава Кичеец.

Маријан Маловчев менаџер на „Куба Либре“ вели дека и покрај тоа што им се истечени договорите за концесија ги плаќале сите обврски кон државата.

„Ние најдовме начин по старата концесија да си плаќаме кирија и таа е платена заклучно со 28.02. 2021 година. Да не се прави лажна слика дека правиме некаков криминал. Не е точно дека сме заработиле 190 милиони денари профит. 516 илјади евра се во реинвестиција, 300 илјади евра се данок кон државата и сите платени концесии. Се трудевме да бидеме светла точка во угостителството, пример сме во Охрид и во државата“, вели Маловчев.

Плажите „Куба либре“, „Кадмо“, „Бела Виста“, „Канео“ и „Потпеш“ , кои се опфатени со Генералниот урбанистички план, но немаат договори за концесија, од пред два дена останаа без напојување со електрична енергија.

Од Општината велат дека градежната механизација и работните екипи ангажирани од Општина Охрид деновиве ќе пристапат и кон отстранување на платформите и објектите на крајбрежјето на потегот кон населбата „Канео“.

„Општина Охрид е цврсто одлучена да воведе ред и да стави крај на долгогодишното самоволие и хаотично стопанисување со плажите на охридското крајбрежје. Повеќе нема да биде толерирано нелегално работење и остварување на бизнис интереси на поединечни фирми, кои без договори за концесија и надвор од сите законски процедури граделе објекти и узурпирале државно земјиште, со што нанеле значителни штети во строго заштитената зона на езерото. Угостителските објекти кои работат на овие плажи треба да престанат да извршуваат угостителска дејност надвор од законските процедури и да пристапат кон затворање на локалите“ стои во дописот од Општина Охрид.

Оттаму додаваат дека остануваат посветени на исполнување на препораките на УНЕСКО и одредбите од Планот за управување со светското природно и културно наследство на Охридскиот регион. Сите нелегални градби кои претставуваат опасност за регионот и се во спротивност на режимите на заштита ќе бидат отстранети и нема да има никаква селективност во постапките.

„Никој не може и не смее да биде над законите и интересите на Охрид“, додаваат од Општината.

ИЗВОР: СДК.МК

loading...

KissAnime Watch anime online, English anime online HD. Watch Dragon Ball GT: A Hero's Legacy (Dub) Episode Full

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD. Watch Pikachu's Exploration Club Episode Full

AnimeBee Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. City Hunter: Million Dollar Conspiracy (https://animebee.to/m/5mvp) Episode Full

KissAnime Cults3d: https://cults3d.com/en/users/kissanimemx