ОН повикаа на целосно укинување на израелската блокада на Појасот Газа
ОН повикаа на целосно укинување на израелската блокада на Појасот Газа
Димовски – Декер: Интензивните реформи придонесуваат за поефикасни институции во служба на граѓаните
Димовски – Декер: Интензивните реформи придонесуваат за поефикасни институции во служба на граѓаните
МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Препораки за заштита на здравјето на населението од високите температури
МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Препораки за заштита на здравјето на населението од високите температури
ОД КАБИНЕТОТ НА МАКРОН ПО ТЕЛЕФОН МУ СЕ ИЗВИНИЛЕ НА ОСМАНИ ЗА УПОТРЕБАТА НА СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ
ОД КАБИНЕТОТ НА МАКРОН ПО ТЕЛЕФОН МУ СЕ ИЗВИНИЛЕ НА ОСМАНИ ЗА УПОТРЕБАТА НА СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ
Врховната рада тврди дека Русија украла 500.000 тони жито од Украина
Врховната рада тврди дека Русија украла 500.000 тони жито од Украина
Г-7 со инвестициска иницијатива за намалување на влијанието на Кина
Г-7 со инвестициска иницијатива за намалување на влијанието на Кина
Тупанчески: Судовите не смеат да ја кријат својата работа
Тупанчески: Судовите не смеат да ја кријат својата работа
Се одржаа „контрапаради“ за семејни вредности во Битола и Скопје
Се одржаа „контрапаради“ за семејни вредности во Битола и Скопје

По четврти пат од автокефалноста МПЦ-ОА го изврши чинот осветување на миро

Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, вчера на Велики четврток, во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“, во сослужение со архијереи на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, служеше Света Божествена литургија, на која го изврши и чинот осветување на миро, што е основен показател за автокефалност на секоја помесна Црква.

На литургијата и на чинот на осветување на мирото сослужуваа г. Петар, митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски, г. Тимотеј, митрополит Дебарско-кичевски, г. Агатангел, митрополит Повардарски, г. Иларион, митрополит Брегалнички, г. Јосиф, митрополит Тетовско-гостиварски, г. Григориј, митрополит Кумановско-осоговски, г. Јосиф, поранешен митрополит Кумановско-осоговски и епископите Хераклејски, г. Климент, Стобиски, г. Јаков и Антаниски, г. Партениј, соопштија од МПЦ-ОА.

Ова беше четврто осветување на свето миро од возобновувањето на автокефалноста на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија.
Првото миро по возобновувањето на автокефалноста, МПЦ го добила во 1967 година од тогашниот претстојател на Романската Православна Црква, Патријархот Јустинијан.

На Великиот вход во Соборниот храм, архимандритот Никола го носеше алавастерот со светото миро осветено од архиепископот Михаил во 1996 година, а протопрезвитерите ги носеа алавастрите со новото миро.

После Входот, алавастрите со новото миро беа поставени на светиот престол. Потем, по завршетокот на канонот на Евхаристијата, г.г. Стефан го освети нововареното миро, а светото миро осветено во 1996 година, беше долиено во новото миро, со што се покажува непрекинатото дејство на Божјата благодат. Тоа ќе биде чувано во Соборниот храм и по потреба предавано на епархиите на МПЦ-ОА

loading...

rút tiền go88 lâu go88 đăng nhập bằng facebook go88 game

tại sunwin cho android