Макрон во посредничка улога меѓу Скопје и Софија: Освен со Ковачевски разговарал и со Радев
Макрон во посредничка улога меѓу Скопје и Софија: Освен со Ковачевски разговарал и со Радев
ЈАКИМОВСКИ ПРОТИВ ВМРО ДПМНЕ: ГЛУПАВО Е ДА СЕ ОБВИНУВА ВЛАДАТА ЗА ИНФЛАЦИЈАТА, ТОА Е СВЕТСКИ ФЕНОМЕН ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА И ВОЈНАТА
ЈАКИМОВСКИ ПРОТИВ ВМРО ДПМНЕ: ГЛУПАВО Е ДА СЕ ОБВИНУВА ВЛАДАТА ЗА ИНФЛАЦИЈАТА, ТОА Е СВЕТСКИ ФЕНОМЕН ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА И ВОЈНАТА
(ВИДЕО) СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ШТОМ БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ РАСПАЛИЈА ПО СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, ЗНАЧИ ПРЕМИЕРОТ НЕ ИМ ПОПУШТА, ДОБРО ГИ БРАНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ДРЖАВАТА
(ВИДЕО) СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ШТОМ БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ РАСПАЛИЈА ПО СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, ЗНАЧИ ПРЕМИЕРОТ НЕ ИМ ПОПУШТА, ДОБРО ГИ БРАНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ДРЖАВАТА
Зидојче цајтунг: Србија и Бугарија му вртат грб на Путин
Зидојче цајтунг: Србија и Бугарија му вртат грб на Путин
Вархељи се врати во Софија да ги убеди Петков и Радев да ја откочат блокадата на Северна Македонија
Вархељи се врати во Софија да ги убеди Петков и Радев да ја откочат блокадата на Северна Македонија
Претседателот Пендаровски го прими ученикот Амир Дестанов, кој освои трето место на натпревар по математика иако живее многу тешко во тешка сиромаштија
Претседателот Пендаровски го прими ученикот Амир Дестанов, кој освои трето место на натпревар по математика иако живее многу тешко во тешка сиромаштија
За само 100 дена од мандатот на Ковачевски: поголеми плати, пензии, инвестиции и успешно справување со кризата
За само 100 дена од мандатот на Ковачевски: поголеми плати, пензии, инвестиции и успешно справување со кризата
Северна Македонија тапка во место според годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето
Северна Македонија тапка во место според годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето

Почина јужноафриканскиот надбискуп Дезмонд Туту, борец против апартхејдот, соборец на легендарниот Нелсон Мандела

Надбискупот Дезмонд Туту, добитникот на Нобеловата награда за мир, кој помогна да се стави крај на апартхејдот во Јужна Африка, почина на 90-годишна возраст.

Туту беше една од најпознатите јужноафрикански личности во земјата и во светот.

Тој беше современик на симболот на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела, и беше еден од главните двигатели зад движењето за ставање крај на полициската и расна сегрегација и дискриминација врз мнозинството црнци во Јужна Африка од малцинската влада предводена од белци во периодот меѓу 1948 и 1991 година.

Претседателот на Јужна Африка, Сирил Рамапоса, изјави дека смртта на надбискупот претставува уште едно поглавје во тажното збогување со генерацијата која ја ослободија и ја задолжија Јужна Африка. Тој го нарече Туту „култен духовен лидер, активист против апартхејдот и глобален активист за човековите права“.

„Човек со извонреден интелект, интегритет и непобедливост против силите на апартхејдот, тој беше нежен и ранлив во неговото сочувство со оние кои трпеа репресија, неправда и насилство во апартхејдот и за репресираните луѓе низ целиот свет“, рече Рамапоса.

Туту ја доби Нобеловата награда за мир во 1984 година за неговата улога во борбата за кршење на апартхејдот

loading...

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

anime online To Your Eternity

watch subbed anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

animes online AnimeDao My Hero Academia Season 3 (Dub)

AnimeDao Komi Can’t Communicate Episode 5

free anime online Horimiya (Dub)

tải go88