Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања

Почина Проф. Д-р Тале Герамитчиоски

Вчера почина Проф. Д-р Тале Герамитчиоски. Роден 1962 година во Прилеп. Универзитетски професор. Доктор на науки. Дипломиран машински инженер.
Основно образование и гимназија завршил во Прилеп.

Октомври 1982 –февруар 1987 студира на Машинскиот Факултет во Скопје. Февруари 1987 год. ги завршува студиите со одбрана на дипломската работа “Конструктивни особености, програмирање и искористување на НЦ-глодалките инсталирани во Енергоинвест-11 Октомври-Прилеп” со одличен успех.

Февруар 1987-октомври 1987 во Енергоинвест-11 Октомври-Прилеп ангажиран како инжињер -програмер на НЦ-машините во наменскиот погон на фабриката. Од 1.11.1987год. Техничкиот Факултет во Битола, е избран во звањето помлад асистент по предметите Машински елементи 1 и 2, и Основи на конструирањето (Билтен бр.7 од 1987год.).
1987 – 1989 год. на постдипломските студии на Машинскиот факултет во Скопје, институт за Машински конструкции и ММВ-градба на возилата, на 2.11.1989 год. го одбранил магистарскиот труд под наслов “Прилог кон дефинирање на деформационо-напонската состојба на вратилата кај погонските механизми на дигалките”.

Од 1.11.1990 год е избран во звањето асистент по предметите Машински Елементи 1и2, и Основи на конструирањето на Техничкиот Факултет во Битола.
18.06.1993год. на Машинскиот Факултет во Скопје., ја одбранил докторската дисертација со наслов “Определување на промената на полето на напоните и интеракција на повеќе концентратори на напони кај степенести вратила оптоварени од торзија”.

Од 1.10.1993 год. е избран во звањето доцент по предметите Машински елементи, Основи на конструирањето и Основи на машинство на Техничкиот Факултет во Битола. Во 1995 год. е избран за наставник по предметот Транспортни уреди додека за вонреден професор е избран во 1998. За редовен професор за прв пат е избран во 2002 година, а
за редовен профессор по втор пат е избран во 2007 година.

Член е на Друштвото за наука и уметност-Прилеп од 1990 год, на Друштвото за наука и уметност – Битола од 1994год, член е на GAMM-Gesellscaft fur angewandte mathematik und mechanik(Меѓународно здружение за математика и механика)со седиште во Германија од 1995год., на Друштвото за Механика на Македонија-Скопје од 1995 год.

Во септември 2002 год е избран за пратеник во Собранието на Република Македонија, од ноември 2002 до август 2006 е Заменик Министер за образование и наука во Владата на Република Македонија, Член на Управниот Комитет за образование во Советот на Европа во Стразбур 2002-2006, Член на Државниот Комитет за НАТО интеграција на Р.Македонија 2003-2006. Во јули 2006-2008 година е избран за пратеник во Собранието на Република Македонија.

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на својот фејбук профил напиша.
„Засекогаш не’ напушти Тале Герамитчиоски, заменик-министер за образование 2002-2006 и пратеник 2006-2008, истакнат член на СДСМ и посветен работник во науката.
Сочувство до неговото семејство. Тале ќе недостига во неговиот Прилеп, во универзитетската област во регионот и во државата, во Битола, на неговите студенти, на сите нас кои го познававме и соработувавме со него“ напиша Шекеринска.

loading...

Website https://animeheaven.pro: Watch ERASED (Dub) animeheaven Episode 12 watch anime online

TwistMoe Watch anime online, English anime online HD

Animepahe: Rosario + Vampire (Dub) anime episode 13 online free at https://animepahe.cc anime sites

KissAnime: Tokyo Ghoul: "Pinto" anime episode Full online free at https://kissanime.mx kissanime gone

Librarything: https://www.librarything.com/profile/gogoanimelol

Pastebin: https://pastebin.com/u/gogoanimebe