МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
Кој води психолошка војна против братска Србија?
Кој води психолошка војна против братска Србија?
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"

ПОЧИНА СИДНИ ПОАТЈЕ, ПРВАТА ХОЛИВУДСКА ЦРНА СУПЕРЅВЕЗДА

Поатје беше првиот Афроамериканец кој освои Оскар за најдобар актер, за „Лилјани на полето“ во 1964. (Фото: АП)

Почина актерот Сидни Поатје, најстариот оскаровец. Имаше 94 години. Поатје беше актер чие достоинство и самодоверба почнаа нова ера во претставувањето на Афроамериканците во холивудските филмови, во времето кога движењата за човекови права ја променија Америка.

Тој беше номиниран за Оскар за најдобар актер за „Пркосните“ во 1958 и беше првиот актер кој не е белец со номинација. „Пркосните“, претходник на филмовите за другарство на мажи од различна раса, даде моќен поглед на расизмот, а Поатје играше со Тони Кертис во улогите на избегани заробеници кои се врзани со исти лисици на рацете.

Во 1964, годината кога Мартин Лутер Кинг ја освои Нобеловата награда, а Конгресот го донесе Законот за граѓански права, Поатје беше првиот Афроамериканец кој освои Оскар за најдобар актер во „Лилјани на полето“. „Лилјаните“ беше мал филм кој стана голем хит, а Поатје игра мајстор кој помага да се изгради капела за германски калугерки.

Следниот афроамерикански актер освои Оскар 38 години подоцна.

Во поголемиот дел од кариерата долга 5 децении, Поатје беше филмска ѕвезда – првата црна холивудска суперѕвезда. Во 1967 играше во 3 хитови: „Во жегата на ноќта“ кој освои Оскар за најдобар фиолм, „На господинот, со љубов“ и „Погоди кој доаѓа на вечера?“, исто така номиниран за најдобар филм. Поатје таа година стана топ ѕвезда на киноблагајните.

Поатје, кој дојде во Холивуд на 22 години, рече дека тоа што станал единствениот истакнат црн актер во филмовите „изискуваше измачувачко чувство на одговорност – да се биде единствениот црнец на целиот терен на студиото МГМ покрај чистачот на чевли“.

„Ги носев надежите и аспирациите на цел народ. Немав контрола врз содржината, ниту креативна моќ освен да одбијам да снимам филм, што и го правев“, рече Поатје во едно интервју во 1989.

loading...

watch animes. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Record of Ragnarok Episode 11

AnimeFreak My Hero Academia Season 3

AnimeFreak Naruto

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (Dub)

Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 15

tải go88