ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори
ОВАА ВЛАСТ НЕМА МИЛОСТ КОН НИКОГО, ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ ЗА СИТЕ: Осумдневен притвор заради закани кон кандидатот на ВМРО за градоначалник во Прилеп
ОВАА ВЛАСТ НЕМА МИЛОСТ КОН НИКОГО, ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ ЗА СИТЕ: Осумдневен притвор заради закани кон кандидатот на ВМРО за градоначалник во Прилеп

Почнува аплицирањето за субвенциониран студентски оброк

Од денеска студентите може да аплицираат за субвенциониран оброк со што ќе добиваат по 2 400 денари во период од девет месеци додека трае академската година. Аплицирањето ќе трае до 31 август, а оние студенти кои сè уште не запишале летен семестар односно идните бруцоши ќе може да се пријават од 1 до 31 октомври.

Од Министерството за образование и наука (МОН) велат дека може да аплицираат сите редовни студенти на државните и приватните факултети кои имаат државјанство на Република Северна Македонија. За да добијат студентски оброк тие треба да не се во редовен работен однос, да не се регистрирани како индивидуални земјоделци и да немаат месечен приход по кој било основ поголем од минималната нето-плата.

Од МОН потенцираат дека аплицирањето за субвенциониран студентски оброк се врши исклучиво електронски, преку порталот https://e-uslugi.mon.gov.mk/ а деталите околу начинот на аплицирање и потребните обрасци може да ги видат на објавениот јавен повик.

Откако ќе истече рокот за аплицирање, Министерството ќе ги информира студентите по електронски пат, а парите за оброк ќе ги добиваат на почетокот на секој месец.

Според пресметките, МОН вели дека е предвиден субвенциониран студентски оброк за околу 40 000 студенти. За оваа мерка, годишно се обезбедени околу 15 милиони евра од државниот буџет.

loading...

Detective Conan: Episode One - The Great Detective Turned Small (Dub) Episode Full

Watch The Tale of the Princess Kaguya (Dub) Episode Full

AnimeFLV: Catman Series II anime episode 8 online free at https://animeflv.uk english anime

TwistMoe: Birdy the Mighty anime episode 4 online free at https://twistmoe.net free anime online

About: https://about.me/kissanimemx

Themehorse: https://www.themehorse.com/support-forum/users/animefreak-ws/