Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ СЕ БОГАТИ ГЕРМАНЦИТЕ, СЕ ОТКАЖУВААТ ОД НЕКОЛКУ ДЕСЕТИЦИ МИЛИЈАРДИ ЕВРА ВРЕДНА ТЕХНОЛОГИЈА – ГЕРМАНИЈА ГОДИНАВА СЕ ОТКАЖУВА ОД НУКЛЕАРНАТА ЕНЕРГИЈА, СИНОЌА ЗГАСНА ТРИ ОД СВОИТЕ ШЕСТ ЦЕНТРАЛИ

Германија сè повеќе се свртува кон обновливи извори на енергија (Фото: ДПА)

Германија затвори три од преостанатите шест нуклеарни централи, додека постепено се откажува од нуклеарната енергија и се свртува кон обновливи извори. Владата ја забрза постапката за откажување од нуклеарната енергија по хаваријата во реакторот во Фукушима во 2011 година, како последица на катастрофалните земјотрес и цунами.

Реакторите во Брокдорф, Гронде и Гундреминген беа згаснати доцна синоќа по три и пол децении работа. Последните три нуклеарни централи ќе бидат затворени до крајот на 2022.

„Ви благодарам за посветената работа! Дадовме повеќедецениски решавачки придонес за безбедно, еколошко и сигурно снабдување со електрична енергија во Германија“, изјави Гвидо Кнот, извршниот директор на „Пројсен електра“, која управуваше со централите.

Шесте нуклеарни централи обезбедуваа 12% од произведената струја во Германија во 2021, додека уделот на обновливите извори порасна на 41%. Планирано е ова да порасне до 80% до 2030 година.

loading...

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

watch anime online Attack on Titan Season 3

SK8 the Infinity

ANIMEFLIX Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

ANIMEFLIX The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants Episode 6

Komi Can’t Communicate Episode 4