Комерцијална банка, како верен партнер на „Браќа Манаки“, и годинава финансиски го помогна одржувањето на Фестивалот
Комерцијална банка, како верен партнер на „Браќа Манаки“, и годинава финансиски го помогна одржувањето на Фестивалот
МОСКВА ВОЗВРАТИ НА САНКЦИИТЕ Путин го потпиша ембаргото за увоз на храна од САД и ЕУ
МОСКВА ВОЗВРАТИ НА САНКЦИИТЕ Путин го потпиша ембаргото за увоз на храна од САД и ЕУ
Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената болница во Тетово
Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената болница во Тетово
Како може цел објект да изгори за неколку минути? – се подготвуваат два извештаи за трагедијата во Тетово
Како може цел објект да изгори за неколку минути? – се подготвуваат два извештаи за трагедијата во Тетово
Радев на средбата со Вархеји истакнал дека декларациите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки одлуки што ќе доведат до одржливи и неповратни резултати
Радев на средбата со Вархеји истакнал дека декларациите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки одлуки што ќе доведат до одржливи и неповратни резултати
Бугарски Блиц: САД ја малтретира Бугарија поради Македонија!
Бугарски Блиц: САД ја малтретира Бугарија поради Македонија!
Османи: Двајца дипломати не го поминаа ветингот, работниот однос ќе им биде прекинат
Османи: Двајца дипломати не го поминаа ветингот, работниот однос ќе им биде прекинат
Заев: Соработката на Владата со Црвениот крст ја креваме на следно ниво, преку Стоковите резерви се обезбедува хуманитарна помош која во секое време ќе биде достапна за граѓаните
Заев: Соработката на Владата со Црвениот крст ја креваме на следно ниво, преку Стоковите резерви се обезбедува хуманитарна помош која во секое време ќе биде достапна за граѓаните

ПОЛА ВМРО ДПМНЕ ВО ЗАТВОР – Проневериле пари со палмите покрај Вардар? – Осомничен екс директорот на национални шуми и 20 бизнисмени

Многу зборуваните палми, кои беа засадени покрај реката Вардар, од кои дел се исушија, а дел беа уништени, се купени со злоупотребени пари на државата, пишува 21ТВ.

Цената одредена од компанијата која ги продала палмите е многу повисока од вистинската, односно пазарната цена. Екс директорот на Македонски шуми, Жарко Караџовски, е осомничен дека заедно со 20 бизнисмени од Тетово и Гостивар злоупотребил државни пари во вредност од 1 милион евра. Истражувањето на ТВ21 покажа дека компанијата Росен Центер ги продала палмите со неколкукратно повисока цена.

Палма од 5 метри, цена од фактура 4 233, а на Македонски шуми и се продадени се за 28 438 денари.

Палма од 6 метри, цена од фактура 5 751, а на Македонски шуми и се продадени се за 39 814 денари.
Палма од 8 метри, цена од фактура 13 687, а на Македонски шуми и се продадени се за 45 502 денари.

Две години по ред Финансиска полиција го истражувала случајот, вели директорот на ова институција, Арафат Мухареми. Тој додаде дека откриле фиктивни фирми од Гостивар и Тетово кои добиле јавни набавки или тендери од државните институции.

„Целиот процес и предмет се поделени на два дела, во едниот дел е констатира злоупотреба на службената должност од поранешни директори и другиот дел е за следење на трансакциите до последното лице каде завршиле финансиските средства од истите трансакции со кои се платени палмите“, посочи Арафат Мухареми.
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече дека МВР продолжува со истрагата за овој случај и вклучените лица ќе одговараат пред надлежните органи.

Извор: 21 ТВ

loading...

Top Secret: The Revelation Episode 26

GoGoAnime: .hack//Intermezzo anime episode Full online free at https://gogoanime.be watch anime dub

Wakusei Robo Danguard Ace: Uchuu Daikaisen (https://animefreak.ws/m/jwWR) Episode Full

A3! Season Autumn & Winter (https://animeflix.nl/m/wObe) Episode 12

Misterpoll: https://www.misterpoll.com/users/1431680

Hub docker: https://hub.docker.com/u/gogoanimelol