Една слика што ја покажува сплотеноста во СДСМ Центар и која испраќа една единствена порака до ДПМНЕ.
Една слика што ја покажува сплотеноста во СДСМ Центар и која испраќа една единствена порака до ДПМНЕ.
Ние сме сигурни победници и во вториот круг на изборите, вели Илиевски
Ние сме сигурни победници и во вториот круг на изборите, вели Илиевски
МАЛЕСКИ -ЗАКЛУЧОК ОД ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ: Подем на националистите и на радикалите
МАЛЕСКИ -ЗАКЛУЧОК ОД ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ: Подем на националистите и на радикалите
Шилегов: Скопје тргна напред, сите кои го носите во срцето, излезете на избори!
Шилегов: Скопје тргна напред, сите кои го носите во срцето, излезете на избори!
(ВИДЕО) Кондовски: Битола ќе доживее економски и инфраструктурен бум!
(ВИДЕО) Кондовски: Битола ќе доживее економски и инфраструктурен бум!
ИСМЕТ РАМАДАНИ: МАКЕДОНСКИОТ ГЛАСАЧ ГЛАСА ЕМОТИВНО И МИСЛИ ОД ДЕНЕСКА ЗА УТРЕ
ИСМЕТ РАМАДАНИ: МАКЕДОНСКИОТ ГЛАСАЧ ГЛАСА ЕМОТИВНО И МИСЛИ ОД ДЕНЕСКА ЗА УТРЕ
Иванов: ВМРО-ДПМНЕ не е партија на која треба да ѝ се даде централна власт
Иванов: ВМРО-ДПМНЕ не е партија на која треба да ѝ се даде централна власт
МИЦКОВСКИ Е ДАЛЕКУ ОД СВЕСТА НА МУЦУНСКИ - Муцунски испи кафе со противкандидатите: Потребно ни е обединување
МИЦКОВСКИ Е ДАЛЕКУ ОД СВЕСТА НА МУЦУНСКИ - Муцунски испи кафе со противкандидатите: Потребно ни е обединување

ПОЛЕКА СО АРОГАНЦИЈАТА КОЛЕГИ – ПОЛИТИЧАРИТЕ СЕ 100 ПАТИ ПОХРАБРИ, ПОРАБОТЛИВИ, ПОЧЕСНИ И ПОПАМЕТНИ ОД НОВИНАРИТЕ

Нема нешто поарогантно, посуетно, поегоистично створење од новинар.

Новинарот мисли дека знае се, ама баш се!

Новинарот мисли дека е подобар од сите во општеството!

Новинарот мисли дека е почесен од сите во општеството!

Новинарот мисли дека е поработлив од сите во општеството!

А што вели реалноста? Кој се запишува на новинарство се сеќавате ли кога бевте матуранти во средно? Најмрзливите и најпросечните…

Највредните и најбистрите се запишуваа на медицина, електро, фармација, дури после идеа правен и економски и на крај новинарство, социјална политика, историја, географија, спорт…

Оние кои се таргет на нападите на его манијакалноста на новинарите се политичарите, но реалноста е дека политичарите се барем 100 пати попаметни, поработливи, почесни, пообразовани и покадарни од новинарите…

Обично политичарите се прво доктори и инженери и бизнисмени и адвокати и спортисти па после станале и политичари, значи учеле школо, го примениле тоа во пракса, успеале, и после уште еднаш успеале во втора бранша, при што храбро излегле пред народ, имале храброст да се тркаат на избори, да ветат големи проекти и потоа да реализираат дел од проектите и да одговараат лично за грешките…

А новинарите? Тие учеле еден од најслабите факултети во општеството, се вработиле во институција каде само сведочат за настани и делат памет и лекции, нинкад не се пробале во втора професија како политичарите, никад не преземале одговорност, секогаш се само посматрачи кои нешто мрчат…

А за чесноста? За кадарноста? 12-те години Груевизам потврдија многу на тоа поле, речиси 90 посто си го продадоа газот на Грујо за добро да лапаат владини народни парички… Ги заболе и за држава и за народ и за све, само им беше важно да си ги напунат мешињата…

Затоа колеги полека со ароганцијата овие денови кога им држите лекции на Венко Филипче, Заев, Маричиќ, Радмила и останатите. Тие луѓе учеле сто пати потешки факултети од вашите, успеале во својата бранша, прават операции на мозок или направиле милиони преку бизнис зделки креирајќи продукти и продавајќи ги низ цел свет или предавале на факултети итн итн… Некои биле воени генерали и гинеле на терен биле ранети другари им умреле пред очи за државата и народот… Некои политичари се откажале од директорски места на големи фирми до кои стигнале со децении тешка работа од сабајле до вечер не си го виделе семејството со месеци…

Политичарите со своаја храброст се изложуваат на атентати, на одење во затвор како политичка одмазда или како последица на човечка грешка, политичарите прават револуции, менуваат цели држави, ако згрешат прават војни за што се вечно оцрнети, политичарите се во рингот каде крварат или прават историја… Новинарите се само публика која грцика семки и дофрла од трибините…

А што сте постигнале вие колеги новинари во вашите животи па имате толкаво морално право да држите лекции по морал и етика, одговорност, професионализам итн итн… Дремете по кафичи собиралишта за новинари каде наводно ИСТРАЖУВАТЕ И СПОДЕЛУВАТЕ ИНФОРМАЦИИ со колегите кога уствари тепате ден и локате и безделничите…

Од каде ви само таа ароганција бе колеги? Кочете малце, погледнете се малку во огледало пред да им држите лекции на сите како да си ја работат својата работа…

Ок има храбри новинари кои во одредени моменти во диктатури со храброст се изложиле и направиле корист за општеството, но таквите се бројат на прсти, тоа се само промили од целата новинарска професија, тоа е повеќе исклучок отколку правило…

Типичен новинар е едно мрзливо, тупо, арогантно, себично, расипано, поткупливо, кукавичко, опортуно, суетно, суеверно просечно интелигентно човече кое цел живот само им држи лекции на сите како требало да биде но во суштина се шлепаат на она што храбро ќе го сработат политичарите… Се влечат како крлежи закачени на грбот на китови и делфини кои се борат со брановите и го освојуваат морето и океанот…

loading...

4Anime Watch anime online, English anime online HD

Website https://twistmoe.net: Watch ReLIFE: Kanketsu-hen twistmoe Episode 4 kissanime

Watch Haganai: I don't have many friends Episode 12

Watch Blade Episode 12

Ignitiondeck: https://ignitiondeck.com/id/dashboard/?backer_profile=100547

Seekarticles: https://seekarticles.com/members/animefreakws/