Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

Положани: Понудата на Владата за зголемување на плати од 10% е повеќе од реална

Познато е дека платите во нашата земја се една од најниските во регионот , а да не зборуваме во поширок контекст. Исто така платите на наставниот кадар на сите нивоа кај нас се најниски, вели во разговор за „Локално“ поранешниот министер за образовани Азис Положани.

– Нивото на платите загрижува бидејќи сакале или не тоа веќе директно се одразува на квалиетот на наставата, документирани и со меѓународни инструменти. Но, од друга страна како социјално одговорни граѓани ние не можеме, а да не ја земеме во предвид и многу неповолната економска ситуација која делумно е таква поради нискиот продуктивитет на стопанството, но главно поради, присутните кризни состојби кои во најголем случај не зависат од нас (пандемија, енергетска криза, војна во Украина). Според мене тоа значи дека со еден порационален и по визионерско размислување, ефектите на овие кризи би биле баш такви, напротив некои од нив сигурно би биле по благи, а и по прифатливи од граѓаните. Но, сега сите ние се соочуваме со ова ситуација за која сите треба одговорно да размислиме и одговорно да делуваме, вели Полижани.

Според него понудата на Владата за зголемување на платата за 2500 денари месечно е реална.

loading...

quy luật tài xỉu go88

sunwin ăn đại lý game sunwin sunwin phiên bản cũ