МИРКО ПОПОВ - ШИЛЕГОВ Е ЕДЕН ОД РЕТКИТЕ СО СЛУХ ЗА КУЛТУРНИТЕ РАБОТНИЦИ
МИРКО ПОПОВ - ШИЛЕГОВ Е ЕДЕН ОД РЕТКИТЕ СО СЛУХ ЗА КУЛТУРНИТЕ РАБОТНИЦИ
ТИТО ПЕТКОВСКИ: ЗАЕВ ТРЕБА ДА СИ ОСТАНЕ ПРЕМИЕР, ЛОКАЛНИТЕ НЕМААТ ВРСКА СО ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ
ТИТО ПЕТКОВСКИ: ЗАЕВ ТРЕБА ДА СИ ОСТАНЕ ПРЕМИЕР, ЛОКАЛНИТЕ НЕМААТ ВРСКА СО ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ
(ВИДЕО) ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ ДО 2024 БЕЗ МЕТЕЖ ВО СООБРАЌАЈОТ И УРБАНИЗАЦИЈА НАДВОР ОД ЦЕНТРАЛНОТО ЈАДРО
(ВИДЕО) ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ ДО 2024 БЕЗ МЕТЕЖ ВО СООБРАЌАЈОТ И УРБАНИЗАЦИЈА НАДВОР ОД ЦЕНТРАЛНОТО ЈАДРО
ДОБРИ ВЕСТИ ОД ВЛАДАТА: Вклучен и вториот блок на РЕК Битола, се работи на тоа наскоро да се вклучат третиот блок и електраните Осломеј и Неготино, граѓаните не треба да стравуваат од рестрикции
ДОБРИ ВЕСТИ ОД ВЛАДАТА: Вклучен и вториот блок на РЕК Битола, се работи на тоа наскоро да се вклучат третиот блок и електраните Осломеј и Неготино, граѓаните не треба да стравуваат од рестрикции
ШИЛЕГОВ: СО СЕКОЈДНЕВНИОТ БЕСПЛАТЕН ПРЕВОЗ ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ, ГИ ВРАЌАМЕ И ПОМЛАДИТЕ ПАТНИЦИ ЗАРАДИ НАМАЛЕНИТЕ ГУЖВИ
ШИЛЕГОВ: СО СЕКОЈДНЕВНИОТ БЕСПЛАТЕН ПРЕВОЗ ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ, ГИ ВРАЌАМЕ И ПОМЛАДИТЕ ПАТНИЦИ ЗАРАДИ НАМАЛЕНИТЕ ГУЖВИ
СДСМ: Минималната плата од 1 јануари ќе биде 18.000 денари, просечната порасна на 28.642 денари, да гласаме за бројот 12 да продолжи напредокот
СДСМ: Минималната плата од 1 јануари ќе биде 18.000 денари, просечната порасна на 28.642 денари, да гласаме за бројот 12 да продолжи напредокот
СПАСОВ: НОВИНАРИТЕ ТРЕБА ДА ЈА ИСТРАЖАТ БИОГРАФИЈАТА НА ДАНЕЛА АРСОВСКА, ИМА ИНДИЦИИ ЗА МНОГУ МАТНИ ЗДЕЛКИ
СПАСОВ: НОВИНАРИТЕ ТРЕБА ДА ЈА ИСТРАЖАТ БИОГРАФИЈАТА НА ДАНЕЛА АРСОВСКА, ИМА ИНДИЦИИ ЗА МНОГУ МАТНИ ЗДЕЛКИ
МВР е гарант за сите слободни избори од 2017 до денес, ВМРО-ДПМНЕ шири невистини
МВР е гарант за сите слободни избори од 2017 до денес, ВМРО-ДПМНЕ шири невистини

Попов: Нема тајни преговори со Бугарија, никој никогаш не разговарал за јазикот и идентитетот, патоказот е за забрзана имплементација во ЕУ, ветото ја крши новата методологија креирана од Франција

Нема тајни преговори со Бугарија во моментов, туку континуирани преговори со министерството за надворешни работи во Бугарија.Се уште не е формиран документ за кој треба да му се утврди формата дали ќе биде меморандум или протокол кон имплементација на договорот, тука нема тајни ниту детали, патоказот е за забрзана имплементација во ЕУ, вели во Топ тема државниот секретар во МНР Зоран Попов.

Во врска со ставот на опозицијата за ова клучно прашање Попов вели дека за жал од нивна страна нама став за ниту едно клучно прашање.

– Прво, секоја сериозна држава треба да има унифициран став на позицијата и опозицијата за клучните прашања за иднината на државата. Досега за жал од страна на опозицијата не видовме став по ниту едно клучно прашање во ова смисла, така беше со Преспанскиот Договор, така беше со Референдумот, така е и за прашањето за односите со Бугарија. Ова е преважно прашање за дневно политичка пресметка. Чудно е што критичарите на значењето на АСНОМ, на придобивките од АСНОМ и НОБ, истите тие кои се оградуваа од Југославија како најцрн период во нашата историја, тие кои ги бришеа македонските херои од скопските улици и кој го оставија Сојузот на борците на улица, денес да ги бранат, вели Попов.

За денешната одлука на Владата за назначувањето на Бучковски за специјален претставник на нашата земја за Бугарија, Поповски вели дека Бучковски имал одлични односи со високи официјални лица во Бугарија и смета дека позитивно ќе се одрази за решавање на спорот со Бугарија.

-Мислам дека тој е јасен показател и недвосмислен сигнал за сериозноста и посветеноста на нашата Влада во инвестирање на добрососедски односи со Р. Бугарија. Станува збор за поранешен премиер кој во време на својот мандат имал одлични односи со високите официјални лица на Р. Бугарија во тој период, и сметам дека позитивно ќе се одрази на една нормализација, релаксација на односните базирана на взаемна почит и разбирање, и од друга страна забрзана имплементација на Договорот за добрососедство и соработка- рече Попов.

Зоран Попов во Том Тема истакна дека во новата Методологија, усвоена во март, едногласно од сите земји членки има јасна референца дека, билатералните спорови треба да останат надвор од процесот на преговори.

-Ризикуваме новата Методологија да биде прекршена уште пред да почне да се применува. Таа референца во Методологијата не е случајна, тоа е напишана врз основа на научени лекции во просецот на пристапување досега, од споровите помеѓу Италија и Словенија, меѓу Словенија и Хрватска, па и ако сакате меѓу Р. Грција и Р. Северна Македонија. Повторувам, став на ЕУ, да бидат решени сите спорови до крајот на преговорите. Значи, не може да влезе земја членка доколку има билатерален спор. Ние зборуваме за почеток на преговори. И уште еднаш, доколку блокадата на Бугарија опстои, ова ќе биде преседан и прекршување на новата Методологија уште пред да почне да се применува– вели Попов.

Тој на крај изјави:

– Сакам да нагласам дека никој никогаш не преговарал за јазикот и идентитетот, се преговара само за договорот и тајминзите за негова реализација. Ние сакаме во ЕУ но не по секоја цена!

loading...

AnimeKisa Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

ANIMEFLIX: Red Garden: Dead Girls anime episode Full online free at https://animeflix.nl animeflix kimi no na wa

Website https://animeflv.uk: Watch The Thing of Rotation for a Child animeflv Episode Full watch anime free

Website https://wcostream.cc: Watch Death Note (Dub) wcostream Episode 37 wcostream hunter x hunter

Git project-hobbit: https://git.project-hobbit.eu/gogoanimebe

Amara: https://amara.org/en/profiles/profile/gogoanimelol