ОПШТИНА ЦЕНТАР ОБЈАВИ ЈАВЕН ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СУБВЕНЦИИ ЗА ПРОЕКТОТ ЦЕНТАР СЕ ГРИЖИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ
ОПШТИНА ЦЕНТАР ОБЈАВИ ЈАВЕН ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СУБВЕНЦИИ ЗА ПРОЕКТОТ ЦЕНТАР СЕ ГРИЖИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ
ОДЛИЧНИ ВЕСТИ - ГЕРМАНИЈА ЈА ОДОБРИ КОВИД ВАКЦИНАТА НА „АСТРАЗЕНЕКА“ ЗА СИТЕ ВОЗРАСТИ
ОДЛИЧНИ ВЕСТИ - ГЕРМАНИЈА ЈА ОДОБРИ КОВИД ВАКЦИНАТА НА „АСТРАЗЕНЕКА“ ЗА СИТЕ ВОЗРАСТИ
За отстранување на дивоградбите покрај Охридското Езеро, Владата обезбеди 97.000 евра
За отстранување на дивоградбите покрај Охридското Езеро, Владата обезбеди 97.000 евра
Премиерот Заев и министерката Шахпаска на средба со Сојузот на здруженија на пензионери: Пензионерите се важен сегмент во нашето општество, се грижиме за усогласување на пензиите и подобрување на социјалните услуги
Премиерот Заев и министерката Шахпаска на средба со Сојузот на здруженија на пензионери: Пензионерите се важен сегмент во нашето општество, се грижиме за усогласување на пензиите и подобрување на социјалните услуги
Николовски: Имавме 17.000 проекти – по конгресот ќе видиме колку градоначалниците реализирале и така ќе ги селектираме за уште еден мандат
Николовски: Имавме 17.000 проекти – по конгресот ќе видиме колку градоначалниците реализирале и така ќе ги селектираме за уште еден мандат
ПАЃА ЕДНО ОД ПОСЛЕДНИТЕ ВМРОВСКИ УПОРИШТА, ОСТАНА УШТЕ АГЕНЦИЈА ЗА МЕДИУМИ: Уставниот суд пред „големо проветрување“, заминуваат тројцата претседатели во последните осум години
ПАЃА ЕДНО ОД ПОСЛЕДНИТЕ ВМРОВСКИ УПОРИШТА, ОСТАНА УШТЕ АГЕНЦИЈА ЗА МЕДИУМИ: Уставниот суд пред „големо проветрување“, заминуваат тројцата претседатели во последните осум години
ЧОВЕКОТ Е НАЈГОЛЕМО РАЗОЧАРУВАЊЕ, ЕДНАШ ЦЕНЕТ ЕКСПЕРТ А СЕГА - ИЗЕДЕ МЕ ТУЏА СРАМОТА - Калајџиев против самиот себе: На 27 април имаше и немаше тероризам?!?!
ЧОВЕКОТ Е НАЈГОЛЕМО РАЗОЧАРУВАЊЕ, ЕДНАШ ЦЕНЕТ ЕКСПЕРТ А СЕГА - ИЗЕДЕ МЕ ТУЏА СРАМОТА - Калајџиев против самиот себе: На 27 април имаше и немаше тероризам?!?!
ПРИЛЕП - ЈОВАНОСКИ: Во пресрет на утрешната слава на жителите на населбата Варош, „Голем Петок“, го асфалтиравме патот до манастирот „Св.Архангел Михаил“, во должина од 240 метра
ПРИЛЕП - ЈОВАНОСКИ: Во пресрет на утрешната слава на жителите на населбата Варош, „Голем Петок“, го асфалтиравме патот до манастирот „Св.Архангел Михаил“, во должина од 240 метра

ПОРАДИ МОРАТОРИУМИТЕ ВО ЦЕНТАР И КАРПОШ, ПОВЕЌЕТО ЌЕ ЖИВЕЕМЕ ВО ЌУМЕЗИ ОД 30 КВАДРАТА: Цените на становите во вис и покрај кризата, достигнат ценовниот бум од 2010 година

Пандемијата на коронавирусот беше голем здравствен предизвик, но предизвика и сериозна економска криза, ширум светот, па и во Македонија. Регистриран е пад на економската активност во услови на пад на извозот, потрошувачката и инвестициите. Сепак, и покрај тоа што дел од градежните компании прикажаа пад на активностите особено во главниот град, поради кризата и главно мораториумите за градба, сепак и во 2020 година, статистички, има зголемен број на продажба на станови, но и раст на цените. Имено, мината година впрочем, според податоците на Народната банка, цените на недвижнините го достигнаа нивото од 2010 година, цени кои не беа заблежани во сите претходни години. На квартално ниво имаше раст во сите четири тромесечја, а практично на крајот на годината цените на недвижнините се на нивото и од пред гоелмата финансиска криза односно од таа 2010 година.

Годишната стапка на промена на цените на недвижнините во четвртиот квартал е 1,7 процент, а со тоа практично цените на крајот на годината биле за 0,9 проценти повисоки од таа 2010 година.

Според Регистарот на цени на Агенцијата за катастар на недвижнини за третиот квартал за кога има последни податоци, забележан е раст во однос на вториот квартал кога обемот на трансакции се во прашање или тогаш регистрирани се 1.912 трансакции повеќе.

Во тој период се продадени 688 нови станови што е за седум станови повеќе од претходниот квартал. Во тој период продадени се и 3.862 стари недвижности. На пазарот непродадени стојат 6.923 станови, новоградби.

Ако се анализираат цените, останува највисока цената во скопската општина Центар каде просечната цена по квадратен метар во тој квартал изнесува 58.489 денари, најниска од местата каде воопшто имало продажби е во Куманово каде била постигната цена од 26.685 денари.

Неодамна во разговор за Фактор првиот човек на Адора инженеринг, Ванчо Чифлиганец рече дека во земјава нема услови за работа и тврдеше дека го сели својот бизнис во земјите од соседството.

loading...

AnimeFreak old animefreak: Watch DARLING in the FRANXX (Dub) Episode 17 (https://animefreak.ws/m/yg2z/ep-17)

KissAnime anime websites: Watch Bleach (Dub) Episode 223