(ФОТО + ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
(ФОТО + ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
НАЈМНОГУ ОНЛАЈН КУПУВАЊА ОД СТРАНСТВО КОН ДОМАШНИТЕ Е-ТРГОВЦИ ИЗВРШЕНИ СО ПЛАТЕЖНИ КАРТИЧКИ ОД САД И ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО, ВКУПНО ОНЛАЈН КОН СТРАНСТВО СМЕ ПРОДАЛЕ ПРОДУКТИ И УСЛУГИ ВО ВРЕДНОСТ НА 16 МИЛИОНИ ЕВРА
НАЈМНОГУ ОНЛАЈН КУПУВАЊА ОД СТРАНСТВО КОН ДОМАШНИТЕ Е-ТРГОВЦИ ИЗВРШЕНИ СО ПЛАТЕЖНИ КАРТИЧКИ ОД САД И ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО, ВКУПНО ОНЛАЈН КОН СТРАНСТВО СМЕ ПРОДАЛЕ ПРОДУКТИ И УСЛУГИ ВО ВРЕДНОСТ НА 16 МИЛИОНИ ЕВРА
Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите
Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите
КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПОЛИЦАЕЦ ЗА ПРИМАЊЕ ПОТКУП, ПРИВЕДЕНИ ПЕТ ДИЛЕРИ НА МАРИХУАНА ВО ГОСТИВАР
КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПОЛИЦАЕЦ ЗА ПРИМАЊЕ ПОТКУП, ПРИВЕДЕНИ ПЕТ ДИЛЕРИ НА МАРИХУАНА ВО ГОСТИВАР
(ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
(ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
(ВИДЕО) Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство
(ВИДЕО) Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство
ДЕМАНТ ОД ВЛАДАТА: НЕ Е ТОЧНО ДЕКА ВЛАДИНИ СЛУЖБЕНИЦИ ГЛУМЕЛЕ НОВИНАРИ ВО БУГАРИЈА, ТИЕ БЕА ДЕЛ ОД ВЛАДИНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА, ПОМАГАА ВО СЛУЖБЕНАТА ПОСЕТА
ДЕМАНТ ОД ВЛАДАТА: НЕ Е ТОЧНО ДЕКА ВЛАДИНИ СЛУЖБЕНИЦИ ГЛУМЕЛЕ НОВИНАРИ ВО БУГАРИЈА, ТИЕ БЕА ДЕЛ ОД ВЛАДИНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА, ПОМАГАА ВО СЛУЖБЕНАТА ПОСЕТА
МВР ФАТИ ПЕДОФИЛ ВО СТРУМИЦА: Кривична пријава за наставник од Струмица поради сомнение за кривично дело полов напад врз дете
МВР ФАТИ ПЕДОФИЛ ВО СТРУМИЦА: Кривична пријава за наставник од Струмица поради сомнение за кривично дело полов напад врз дете

ЗА ВЛАКНО ИЗБЕГНАТА ГОЛЕМА КАТАСТРОФА – ПОРАДИ МОРАТОРУМОТ ЗА ГРАДЕЊЕ ВО ТРЕСКА ЌЕ ИЗГОРЕШЕ ЦЕЛА ЗГРАДА СО НАД 100 СТАНАРИ: Пожарникари се прекачуваа преку балкони да ги спасуваат загрозените од пожарот во Буњаковец

Синоќа пожарникарите мораа да се прекачуваат преку балкони за да го изгасат пожарот кој изби во зграда на улица „Христо Смирненски“ во непосредна близина на „Треска“, во тесните улички во близина на Универзална Сала, во градската четврт Буњаковец во Општина Центар.

Станарите дел од минатата ноќ ја минаа на улица додека траеше гасењето на пожарот кој зафати еден од становите. Инцидентот кој започнал околу 3 часот по полноќ поминал без повредени лица, а материјалната штета првично се проценува на неколку илјади евра.

Жители од загрозената зграда им објаснија на новинарите на Мета.мк дека поголема катастрофа со жртви била избегната благодарение еден од соседите. Тој случајно бил буден и штом го почуствувал чадот веднаш ги алармирал надлежните служби и почнал да ги буди другите станари, одејќи од врата до врата.

Според очевидците, токсичниот чад од станот што горел на вториот спрат брзо се пробивал кон погорните спратови, а доколку пламените јазици го зафателе балконот пожарот можел лесно да се прошири и на соседната зграда која е „залепена“ до опожарената.

Пожарникарите мораа да се искачуваат преку гаражи и балкони за да допрат до опожарениот стан. Фото: Мета.мк.

Единицата за противпожарна заштита го примила повикот во 3:20 часот и за многу кратко време ја започнале акцијата на гасење, која според изјавата на Владимир Симоновски, командант на скопската бригада за противпожарна заштита за Канал 5, траела околу 20 минути. Заедно со пожарната дошле и полицијата и брза помош.

Запалениот стан е лоциран на страната на зградата свртена кон просторот на поранешната фабрика „Треска“ и до која нема директен пристап за пожарникарско возило. Заради тоа пожарникарите морале да се искачуваат до станот преку подолните балкони, поставувајќи модуларни скали кои се закачуваат на оградите.

Додека пожарникарите се труделе да допрат до станот зафатен со пожар, полицијата спровела евакауција на сите станари. Посебна грижа била посветена на децата и постари лица од зградата кои биле сместени во службените возила со вклучено парно за да ги заштитат од студот.

Како што раскажуваат очевидците, последен бил евакуиран И.Ч. (64), кој живее под кирија токму во опожарениот стан. Според соседите, тој прво не реагирал на нивно ѕвонење, иако се слушало дека се движи низ станот, а по интервенција на полицијата пред влезот се расправал со полицајците околу тоа кој смее, а кој не смее да влегува, гаси и спасува.

Во утринските часови полицијата изврши увид со цел да ги утврди причините за пожарот.

Проблемот е што според ДУП-от за парцелата Треска е предвидена изградба на сервисни улици со кои ќе може да се пристапи со возила во случај на пожар на овие згради но поради мораториумот за градење во Центар овие улици не се прават веќе со години и животот на овие станари е во голема опасност ако пак избие ваков пожар, има опасност да се изгубат десетици животи и да се нанесе огромна финансиска штета на жителите во овие згради во близина на Треска.

Исто така голема опасност се самите хали на Треска кои може да се запалат во секој момент и да изгори пола Скопје затоа што се напуштени и не безбедни, пред неколку месеци имаше таков пожар кој за среќа беше на време приметен и изгасен. Оваа локација под итно треба да се стави во фунција и расчисти и на нејзино место да се изгради она што е планирано по најновите ДУП-ови.

loading...

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Death Note (Dub)

How NOT to Summon a Demon Lord Ω

stream anime online So I'm a Spider, So What?

Attack on Titan Final Season Episode 16

To Your Eternity Episode 13