(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв
ШОКАНТЕН ФАШИСТИЧКИ ПРЕС НА ТАТИНО СИНЧЕ КОЕ САКА ДА СТАНЕ ПРЕМИЕР ПА МАКАР ОДЕЛ ПО ЛЕШЕВИ - МИЦКОВСКИ: ЗАРЕМ ЌЕ ДОЗВОЛИМЕ ЕДЕН СРБИН КАКО МАРИЧИЌ И ЕДЕН АЛБАНЕЦ КАКО ОСМАНИ ДА ПРЕГОВАРААТ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ!?!
ШОКАНТЕН ФАШИСТИЧКИ ПРЕС НА ТАТИНО СИНЧЕ КОЕ САКА ДА СТАНЕ ПРЕМИЕР ПА МАКАР ОДЕЛ ПО ЛЕШЕВИ - МИЦКОВСКИ: ЗАРЕМ ЌЕ ДОЗВОЛИМЕ ЕДЕН СРБИН КАКО МАРИЧИЌ И ЕДЕН АЛБАНЕЦ КАКО ОСМАНИ ДА ПРЕГОВАРААТ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ!?!
(Видео) Ковачевски: Пристигнат е францускиот предлог за спорот со Бугарија, следува широк консултативен процес во кој ќе ја вклучиме и опозицијата и НВО секторот
(Видео) Ковачевски: Пристигнат е францускиот предлог за спорот со Бугарија, следува широк консултативен процес во кој ќе ја вклучиме и опозицијата и НВО секторот

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Муцунски на значајни средби во Франција на централно и локално ниво

На покана од француското министерство за надворешни работи и европски прашања, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски неодамна престојуваше во повеќедневна посета на Франција. Во тој период оствари средби со значајни личности од национален и од локален интерес.

Една од првите средби беше со сенаторката од сестринската партија Les Republicains, Марта де Сидрак и со пратеничката од партијата En Marche, Лилиан Тангуи. Со двете соговорнички заклучија дека Македонија заслужува итен почеток на прегововорите со Европската унија врз основа на европски критериуми.

Во француското министерство за финансии, економија и индустрија, се сретна со директорот за Турција, Балканот и Блискиот Исток, Николас Сежур. Разговарале за потребата од засилена економска и трговска соработка меѓу двете земји, посебно земајќи ја предвид актуелната глобална безбедносна и економска криза. На средбата Муцунски нагласил дека Македонија наскоро ќе добие влада која искрено ќе се заложи за привлекување на странските директни инвестиции, а меѓу нашите приоритети ќе бидат токму француските мултинационални корпорации.

Во француското министерство за одбрана заедно со Ренауд Дорлхиак кој е одговорен за билатерални односи со Европа и Северна Америка, отворени биле прашања од регионален и глобален интерес. Македонија и Франција се партнери во НАТО, и затоа воено-безбедносната соработка мора да се продлабочува.

Исто така, се сретнал и со Грегори Виленуев, раководител за Балкан во Француската агенција за развој. Разговарал за можностите за реализација на конкретни проекти од областите дигитализација и заштита на животната средина во општина Аеродром. Наскоро се очекува посета на делегација на AFD во Аеродром и конретизирање на дел од понудените проекти.

Во француското министерство за надворешни работи и европски прашања остварени се повеќе средби и тоа со: Николас Фаје (директор за Западен Балкан), Лук Леви (одговорен за културна и образовна соработка со Западниот Балкан) и Клотилд Варин и Маделин Коурант (одговорни за Европа во Центарот за анализа, предвидување и стратегија на МНР). Со соговорниците се дискутирало за понатамошен развој на билатералната политичка соработка, но и за постојана соработка од областа на културата и образованието.

За време на престојот во Франција во својство на градоначалник на Општина Аеродром Муцунски го посетил и градот Ла Везинет каде што се сретнал со градоначалникот Бруное Корадеки. Ла Везинет во Франција е познат по својот успешен локален мултимедијален центар, токму таков каков што треба да се изгради во Аеродром во текот на актуелниот мандат. Заедно со француската влада, Ла Везинет ќе понуди искуство, поддршка и помош за успешна реализација на ова ветување.

Франција е актуелен претседавач со Европската унија, а Македонија со сигурност ќе ја добие нејзината поддршка на патот на европската интеграција.

loading...

go88 nhà cái ở đầu play go88 cc play go88.top

nạp tiền sunwin bị từ chối tải sunwin tài xỉu online nhóm zalo sunwin