Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ), потоа ќе има марш по улиците и концерт на стадионот на АРМ
Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ), потоа ќе има марш по улиците и концерт на стадионот на АРМ
ВОЗИМЕ КАКО МАНИЈАЦИ - МВР: 292 санкции за возачи што возеле пребрзо, 168 сообраќајни прекршоци во Скопје: 49 за пребрзо возење
ВОЗИМЕ КАКО МАНИЈАЦИ - МВР: 292 санкции за возачи што возеле пребрзо, 168 сообраќајни прекршоци во Скопје: 49 за пребрзо возење
Бугарските барања се напад на македонската нација, смета Фуере
Бугарските барања се напад на македонската нација, смета Фуере
Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те јазици на ЕУ
Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те јазици на ЕУ

ПОВИСОКА ИНФЛАЦИЈА ВО НОЕМВРИ Гувернерката вели дека зголемувањето на цените не е алармантно

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска смета дека зголемувањето на цените на одредени производи не е алармантно, но сепак најавува дека очекува стапката на инфлацијата да се зголеми но не многу повеќе од сегашните 2,2 отсто со редовното ревидирање на проекциите во ноември.

Стопанската комора пред два дена предупреди на вртоглав раст на цените до крајот на годината и побара помош од креаторите на политките.Преработувачите најавија зголемување на цените и до 50 отсто како резултат на зголемените трошоци од високите цени на увезените репроматеријали и високата цена на струјата. Претседателот на Стопанската комора Бранко Азески испрати апел до Владата да ги има предвид високите цени на струјата на светските берзи и да преземе соодветни активности.

Гувернерката Ангеловска-Бежоска потсетува дека во глобални рамки за годинава биле очекувани повисоки цени на храната и на енергенсите, а макроекономските проекции се направени според тие параметри.

– На почетокот на ноември, кога се очекува да ги финализираме макроекономските проекции, ќе излеземе со нова проценка за инфлацијата за оваа година, но извесно е дека таа бројка ќе биде умерено повисока од 2,2 отсто – вели за Фактор гувернерката.

Првично стапка на инфлација за годинава беше планирано да изнесува 1,5 отсто. Во април стапката е ревидирана на 2,2 отсто.

Цената на електричната енергија на берзите е зголемена за преку 200 отсто, како и неколкукратно зголемување на цената на природниот гас.

Премиерот, пак, со уверување дека не очекува раст на цените, затоа што струјата не учествува многу во крајната цена на производите.

loading...

Go88 - Cổng game bài hàng đầu thế giới 2022 go88 mat rút tiền go88 lâu

sunwindy cách tải sunwin sunwin pazuru