МОСКВА ВОЗВРАТИ НА САНКЦИИТЕ Путин го потпиша ембаргото за увоз на храна од САД и ЕУ
МОСКВА ВОЗВРАТИ НА САНКЦИИТЕ Путин го потпиша ембаргото за увоз на храна од САД и ЕУ
Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената болница во Тетово
Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената болница во Тетово
Како може цел објект да изгори за неколку минути? – се подготвуваат два извештаи за трагедијата во Тетово
Како може цел објект да изгори за неколку минути? – се подготвуваат два извештаи за трагедијата во Тетово
Радев на средбата со Вархеји истакнал дека декларациите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки одлуки што ќе доведат до одржливи и неповратни резултати
Радев на средбата со Вархеји истакнал дека декларациите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки одлуки што ќе доведат до одржливи и неповратни резултати
Бугарски Блиц: САД ја малтретира Бугарија поради Македонија!
Бугарски Блиц: САД ја малтретира Бугарија поради Македонија!
Османи: Двајца дипломати не го поминаа ветингот, работниот однос ќе им биде прекинат
Османи: Двајца дипломати не го поминаа ветингот, работниот однос ќе им биде прекинат
Заев: Соработката на Владата со Црвениот крст ја креваме на следно ниво, преку Стоковите резерви се обезбедува хуманитарна помош која во секое време ќе биде достапна за граѓаните
Заев: Соработката на Владата со Црвениот крст ја креваме на следно ниво, преку Стоковите резерви се обезбедува хуманитарна помош која во секое време ќе биде достапна за граѓаните
(ВИДЕО) ЗАЕВ: Граѓаните ќе изберат каква иднина сакаат за својата општина и својата татковина
(ВИДЕО) ЗАЕВ: Граѓаните ќе изберат каква иднина сакаат за својата општина и својата татковина

ПРЕКРАСЕН ПОТЕГ: Град Скопје предложува имиња на улици по Дејвид Боуви, „Медена Земја“ и „Леб и сол“

Имињата на култниот музичар Дејвид Боуви, документарецот „Медена земја“, групите „Леб и сол“, „Лева патика“ и „Квин“, архитектите Кензо Танге и Борис Чипан, преведувачот Огнен Чемерски, актерката Анче Џамбазова, драматургот Коле Чашуле, музичарката Есма Реџепова… се најдоа на предложената Листа за имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти на подрачјето на Град Скопје.

Советот на Град Скопје на претстојната седница ќе расправа за дополнување на постоечкиот регистар, кој се предлага да се обнови со вкупно 521 ново име.

Листата опфаќа имиња на истакнати личности од областа на градското, националното и светското културно и историско наследство, поважни настани од македонската и светската историја, имиња дадени според топоними на градови во земјата и регионот и други имиња.

Меѓу предлозите стојат и имињата на еден од основачите на културолошките студии, Стјуарт Хол, исто така културологот Ричард Хогард, писателите Ернест Хемингвеј и Марк Твен, францускиот филозоф и теоретичар Мишел Фуко, австрискиот научник Зигмунд Фројд, дипломатот Кофи Анан…

Понатаму, предложен е и првиот македонски филм „Фросина“, одборникот во Собранието Фаик Абди, учеснците во НОБ Кемал и Неџат Аголи, археологот Блага Алексова, како и историското „Црешово топче“.

„Со ова дополнување на листата предвидено е да се зголеми бројот на имиња на женски личности и настани кои оставиле белег во историски и културен контекст, како и на припадниците на немнозинските заедници кои живеат во Скопје, но и на бројот на топоними со регионално и светско значење. Од вкупно 571 име, 479 се имиња на истакнати личности од кои 79 се имиња на жени, додека пак останатите 92 имиња се имиња на поими кои означуваат поважни настани, топоними и други поими. Во дополнувањето на листата вратени се и имињата на улиците од периодот на солидарноста и изградбата на повоено Скопје, а кои беа отстранети со претходни одлуки на Советот на градот“, соопштуваат од Градот.

Од таму посочуваат дека летото 2019-та е спроведена онлајн анкета, која граѓаните ги дадоа своите предлози за имиња на градските улици, а листата беше дополнета и со други формално доставени иницијативи.

„Согласно Законот за определување на имињата на улици, плоштади, мостови и други инфраструктурни објекти Името на улица, плоштад, мост и на друг инфраструктурен објект може да биде определено со географско, етнографско, историско и друго обележје, име на истакната личност од областа на историјата, науката и културата, други погодни имиња, како и име на значаен настан и датум, врз основа на листа на имиња“, се вели во соопштението на Градот.

Исто така, велат тие, Законот предвидува две одделни постапки за утврдување на имиња и нивно задавање не конкретни топоними.

Листата на имиња ја утврдува Советот на Град Скопје, по претходно добиена согласност од Владата. При утврдувањето на листата на имиња од страна на Советот на градот Скопје, општините од подрачјето на градот Скопје даваат мислење по истата.

„По добиената согласност од Владата, Советот на Град Скопје ја усвојува листата, а дури потоа може да се пристапи кон менување на конкретни имиња на улици, плоштади, мостови и други инфраструктурни објекти, коишто се менуваат со посебни одлуки на Советот. Сите идни промени на имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти на подрачјето на Град Скопје согласно овој закон предвидено е да се црпат исклучиво од оваа листа“, се вели во соопштението на Град Скопје.

loading...

ANIMEFLIX Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://4anime.biz: Watch Strange+ 4anime Episode 12 watch anime online

AnimeBee: Nakoruru: Ano Hito kara no Okurimono anime episode Full online free at https://animebee.to watch anime online

Website https://animekisa.in: Watch Gasaraki animekisa Episode 25 anime websites

Community getvideostream: http://community.getvideostream.com/user/animefreakws

Gab: https://gab.com/animefreakws