ШИЛЕГОВ: БЕГАЊЕТО ОД ДЕБАТИ НА АРСОВСКА Е НАВРЕДЛИВО ЗА СКОПЈАНИ
ШИЛЕГОВ: БЕГАЊЕТО ОД ДЕБАТИ НА АРСОВСКА Е НАВРЕДЛИВО ЗА СКОПЈАНИ
ШИЛЕГОВ ГИ ПРИФАТИ БАРАЊАТА ЗА ВОДНО ОД ИНИЦИЈАТИВАТА „ГО САКАМ ВОДНО“
ШИЛЕГОВ ГИ ПРИФАТИ БАРАЊАТА ЗА ВОДНО ОД ИНИЦИЈАТИВАТА „ГО САКАМ ВОДНО“
ДИК: Нема да има редици за гласање како во првиот круг, фингерпринт-уредите ќе бидат побрзи
ДИК: Нема да има редици за гласање како во првиот круг, фингерпринт-уредите ќе бидат побрзи
ШИЛЕГОВ: Со 280 илјади евра ќе се „дислоцира и мултиплицира“ зеленилото кое ќе се уништи за БРТ
ШИЛЕГОВ: Со 280 илјади евра ќе се „дислоцира и мултиплицира“ зеленилото кое ќе се уништи за БРТ
ШИЛЕГОВ: ЗОШТО АРСОВСКА ПРОДОЛЖУВА ДА ЈА ЛАЖЕ ЈАВНОСТА ДЕКА НЕМА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО
ШИЛЕГОВ: ЗОШТО АРСОВСКА ПРОДОЛЖУВА ДА ЈА ЛАЖЕ ЈАВНОСТА ДЕКА НЕМА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО
ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ ЌЕ ГО ИМА ПРВИОТ АКВАРИУМ ВО РЕГИОНОТ
ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ ЌЕ ГО ИМА ПРВИОТ АКВАРИУМ ВО РЕГИОНОТ
(ВИДЕО) Кондовски: Студентска стипендија за битолските студенти кои ќе се школуваат во Битола
(ВИДЕО) Кондовски: Студентска стипендија за битолските студенти кои ќе се школуваат во Битола
ШИЛЕГОВ: ДРИСЛА ПОВЕЌЕ НЕ ГО ТРУЕ СКОПЈЕ, ИНВЕСТИРАВМЕ ВО ЗДРАВЈЕТО НА ГРАЃАНИТЕ!
ШИЛЕГОВ: ДРИСЛА ПОВЕЌЕ НЕ ГО ТРУЕ СКОПЈЕ, ИНВЕСТИРАВМЕ ВО ЗДРАВЈЕТО НА ГРАЃАНИТЕ!

ПРЕКРАСНИ ФОТКИ КОИ ОХРАБРУВААТ, ТЕРЕНСКАТА ВАКЦИНАЦИЈА ПОЛН ПОГОДОК, НАРОДОТ СИ БАРА ВАКЦИНИ КАКО СПАС ОД ОПАСНАТА ПАНДЕМИЈА – Филипче: Голем интерес за вакцинација, се надевам дека ќе продолжи и понатаму

Медицински тимови од ЗД Пробиштип, рано утрово започнаа вакцинација во село Турско Рудари. ЗД Валандово теренската вакцинација ја почна од село Чалакли. Заинтересираноста на жителите е голема, а процесот на вакцинација се одвива одлично. #ВакцинирајСе

Навистина охрабрува големиот одзив кај граѓаните за теренската вакцинација.
Секоја чест и за сите колеги здравствени работници кои се вклучени во оваа операција. Само со ова темпо можеме до крајот на летото да се надеваме на колективен имунитет. #ВакцинирајСе

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска го посети вакциналниот пункт во Поликлиниката во Шуто Оризари, и каде граѓаните од оваа општина, од денеска ќе може да се вакцинираат за Ковид 19 без закажан термин. Пунктот за вакцинација во оваа општина почна да работи од денеска, а работното време на истиот ќе биде од понеделник до петок од 7.30 до 14.30 часот. на граѓаните од утрово е голем, истакна министерот.

-Од утрово до некаде 11 часот овде во Поликлиниката во Шуто Оризари се вакцинирани околу 40 сетина луѓе, гледаме дека тоа е добро и верувам дека ќше продолжи така и понатаму. Вакцинирањето на граѓаните без закажан термин и вакцинирањето на терен се процеси што ќе се одвиваат наредниот период без прекин, со распоредн направен од страна на здравствените работници од здравствените установи, распоредот ќе биде повторувачки, значи повеќе пати ќе се посетуваат населените места, селата, руралните места. Сметам дека на овој начин значајно се олеснуа пристапот на граѓаните до вакцина буквално на цела територија на нашата држава – рече министерот.

Министерот истакна дека овој период акцент се става на вакцинацијата, како еден механизам кој ќе придонесе да се зголеми колективниот имунитет и да се спречи нов бран.

– Механизмите кои ги имаме, кампањи, теренска вакцинација, ќе придонесат за што поголем број граѓани да се вакцинираат. Веројатно ќе има и нови соеви на вирусот, ќе има и нови мутации, но со рестрикции не може да живееме. Секаде во регионот, ширум Европа, буквално има од сите мутации на вирусот. Затоа го имаме овој пристап, сега го користиме овој инструмент – вакцините, кои лани го немавме, така ќе се заштитиме од сите соеви- изјави Филипче.

Со почит,
Одделение за односи со јавност
Министерство за здравство

loading...

https://kissanime.mx anime websites

AnimeKisa: Majo demo Steady anime episode Full online free at https://animekisa.in watch animes

Website https://animebee.to: Watch Watt Poe animebee Episode Full animebee

WCOStream: Sgt. Frog anime episode 358 online free at https://wcostream.cc we bare bears wcostream

Seedandspark: https://seedandspark.com/user/animefreak

Reverbnation: https://www.reverbnation.com/artist/animeflixnl