Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ блокира преку 70 закони , тоа е неразумно и неодговорно пред граѓаните

Одговор на новинарско прашање, Дарко Каевски, портпарол и пратеник на СДСМ

Одговор:

Зарем Законот за наставници и стручни соработници со којшто 4.700 работници чекаат да се трансформираат од определено на неопределено време не е клучен за граѓаните, служба во армијата не е кличен за граѓаните, Клинички центар којшто е 500 милиони евра вреден проект за подобри услови во здравството не е клучен за граѓаните така да тие празни флоскули којшто ги слушаме од опозицијата се со цел како што кажав и претходно да се добие некој ситен политички поен.

Граѓаните знаат и препознават дека законите којшто се во Собранието којшто беа и донесени но којшто се и закочени и блокирани од страна на опозицијата се важну и треба час поскоро да се донесат. Преку 70 закони се блокирани и закочени во Собранието преку долги процедурални излагања на пратениците од опозицијата.

Верувам, повторно ќе потенцирам дека час поскоро ќе надвладее разумот и дека во вакви услови кога се соочуваме со голем број на кризи дека ќе се донесат овие закони.

loading...