Мерењата за бучава продолжуваат и наредните денови – уште два угостителски објекти со Решенија за преземање мерки за намалување на гласноста
Мерењата за бучава продолжуваат и наредните денови – уште два угостителски објекти со Решенија за преземање мерки за намалување на гласноста
(ВИДЕО) Македонската авангардна музичка сцена доби ново име – проектот „Луциден сон“ го промовираше својот деби сингл – „Немирно време“
(ВИДЕО) Македонската авангардна музичка сцена доби ново име – проектот „Луциден сон“ го промовираше својот деби сингл – „Немирно време“
СКОПЈЕ ГОДИНАВА ОДБЕЛЕЖУВА 58 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС
СКОПЈЕ ГОДИНАВА ОДБЕЛЕЖУВА 58 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ШТИП САШКО НИКОЛОВ СПАСИ ДАВЕНИК НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ШТИП САШКО НИКОЛОВ СПАСИ ДАВЕНИК НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА
ЦЕНТАР ЌЕ ИЗДАВА И ОДОБРЕНИЈА ЗА ВРШЕЊЕ ДЕЈНОСТ НАДВОР ОД ДЕЛОВЕН ПРОСТОР
ЦЕНТАР ЌЕ ИЗДАВА И ОДОБРЕНИЈА ЗА ВРШЕЊЕ ДЕЈНОСТ НАДВОР ОД ДЕЛОВЕН ПРОСТОР
Битиќи на трибината „Најдоброто за нашата општина“: Креираме нови и добро платени работни места, две нови инвестиции во Битола до крајот на годината
Битиќи на трибината „Најдоброто за нашата општина“: Креираме нови и добро платени работни места, две нови инвестиции во Битола до крајот на годината
Вучиќ на 28 и 29 јули на Економски форум во Скопје
Вучиќ на 28 и 29 јули на Економски форум во Скопје
СКОПЈЕ ДОБИВА ЛЕГАЛНИ ЅИДОВИ ЗА СЛОБОДНО КОРИСТЕЊЕ НА УЛИЧНИТЕ УМЕТНИЦИ
СКОПЈЕ ДОБИВА ЛЕГАЛНИ ЅИДОВИ ЗА СЛОБОДНО КОРИСТЕЊЕ НА УЛИЧНИТЕ УМЕТНИЦИ

ПРЕМИЕРОТ ДЕНЕСКА БОМБАРДИРАШЕ – ЗАЕВ: Најден е концесионер за Попова Шапка, најдовме и стратешки инвеститор кој ќе вложи 500 милиони евра во ветерница

Премиерот Зоран Заев, претставувајќи го Интервентниот план за инвестиции, соопшти дека е пронајден првиот стратешки инвеститор на земјата кој ќе вложи 500 милиони евра во изградба на ветерна електрана од 400 мегавати.

Станува збор за германски инвеститор чие име треба допрва да биде обелоденето а тој ќе биде прв таков во рамки на Законот за стратешки инвестиции кој треба да биде изгласан во Собранието.

„Инвеститорот го достави целиот пакет на документација во Владата, привршуваат финалните преговори. Убавината е што овде немаме никакви обврски за тарифи и за премиуми. Се работи за инвеститор кој што веќе има 5.000 мегавати изградено во други земји, рече Заев.

Премиерот рече дека на Македонија и припаднале 900 милиони грантови од 9 милијарди евра од ЕУ определени од Планот за закрепнување и излегување од пандемиската криза, кој во наредниот период ќе се вложуваат во инвестиции кои ќе одат преку Собранието, како концесија, јавно-приватно партнерство или директно преку државата.

– Ќе се вложат 50 плус 50 милиони евра за ски-центарот Попова Шапка. Ќе биде даден на 99 годишна концесија. Името останува доверливо, самиот инвеститор ќе го објави. Станува збор за инвестиција која ќе го подобри имиџот во државата, наведе Заев.

Тој наведе дека е направена и физибилити студија за ски-туристичкиот центар Царев Врв на Осоговските планини. Таму ќе се инвестираат 50 милиони евра во јавно-приватно партнерство, штом ќе заврши процесот на Попова Шапка.

loading...

KissAnime - Watch Anime Online Free English Sub & Dub | Kiss Anime. Lupin III: Lupin Ikka Seizoroi Episode Full

AnimeFreak Watch english anime Online in HD for FREE. Joshiraku OVA (https://animefreak.ws/m/GyQQ) Episode Full

https://animeflix.nl animeflix app ios. Lupin III (https://animeflix.nl/m/xab) Episode 23