ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

Премиерот Ковачевски: Очекувам денес да имаме решение за раст на пензиите и нова методологија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Слободна ТВ, истакна дека веќе се привршуваат анализите во однос на методологијата за покачување и за финансиска помош на пензионерите врз основа на првата сесија од дијалогот со Сојузот на здруженијата на пензионерите, и го нагласи ова прашање како приоритетно во однос на соочувањето на актуелната криза со војната од Украина која има европски и светски размери.

„Денес ќе имаме состанок со асоцијациите на пензионерите и верувам дека ќе имаме решение за новата методологија за пензиите и за финансиски пакет за поддршка на пензионерите“, посочи премиерот Ковачевски

Ковачевски уште додаде дека и за време на кризата со пандемијата, како и во услови на енергетската криза, Владата им излезе во пресрет и на граѓаните и на компаниите и донесе повеќе антикризни пакети и мерки кои во голема мерка ги ублажија последиците и ги намалија ризиците за компаниите.

„Многу е значајно што во овие услови успеавме да ја зголемиме минималната плата со што покажавме грижа за граѓаните. Сега со 2 минимални плати може да се покрие потрошувачка кошничка за разлика од пред 5 години кога за тоа беа потребни 4,25 минимални плати“, рече претседателот на Владата Ковачевски.

Премиерот Ковачевски потсети дека во однос на цената на струјата беше намалена стапката на ДДВ од 18% на 5% за регулираниот пазар, односно за малите потрошувачи и домаќинствата и со тоа во моментот имаме најниска цена на електричната енергија во регионот и пошироко.

Дополнително, истакна премиерот, во однос на задржување на стандардот на граѓаните донесовме Програма за финансиска поддршка на најранливите категории граѓани за покривање на трошоците за електрична енергија која опфаќа над 7.000 семејства.

Во однос на храната, рече Ковачевски, веќе имавме мерка со која беа замрзнати цените на основните продукти, а следуваше мерката за ограничување на трговските маржи во големопродажбата и малопродажбата кои се веќе во сила и кои имаат за цел да ги елиминираат ценовните шокови.

loading...

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime BANANA FISH

My Hero Academia (Dub)

4Anime SK8 the Infinity (Dub)

4Anime Banished from the Hero’s Party, I Decided to Live a Quiet Life in the Countryside Episode 8

sites to watch anime Kiss x Sis